Gaetz Cakez, Inc. (Corporation# 7906790) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906790 |
| Business Number | 811473719 |
| Corporation Name | Gaetz Cakez, Inc. |
| Registered Office Address |
899 Edgemere Rd. Fort Erie ON L2A 1A7 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2015-03-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Giuseppe Letizia | 899 Edgemere Rd., Fort Erie ON L2A 1A7, Canada |
| Josephine Letizia | 899 Edgemere Rd., Fort Erie ON L2A 1A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 899 Edgemere Rd., Fort Erie, ON L2A 1A7 |
| Name | 2011-06-29 | current | Gaetz Cakez, Inc. |
| Status | 2015-03-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-03 | 2015-03-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-29 | 2014-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-03-31 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-06-29 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vie Naturel Inc. | 1220 Parkside Ave, Fort Erie, ON L2A 0A9 | 2015-04-12 |
| Niagara Mobile Health Clinic Inc. | 1072 Kerby St, Fort Erie, ON L2A 0C1 | 2018-01-21 |
| Resource Power Inc. | 438 Lakeshore Road, Fort Erie, ON L2A 1B5 | 2017-04-19 |
| Ambassadors for Mental Wellness | 506 Lakeshore Road, Fort Erie, ON L2A 1B5 | 2016-04-13 |
| Continental Pro Hockey Inc. | 23 Keel St., Fort Erie, ON L2A 1C4 | 2005-08-29 |
| 11757032 Canada Inc. | 97 Drummond Cresent, Fort Erie, ON L2A 1L4 | 2019-11-25 |
| Life Storage Inc. | 69 Drummond Crescent, Fort Erie, ON L2A 1L4 | 2016-10-05 |
| 8408190 Canada Inc. | 139 Garrision Road, Fort Erie, ON L2A 1M3 | 2013-01-16 |
| 8269734 Canada Inc. | 179 Garrison Road, Fort Erie, ON L2A 1M5 | 2012-08-09 |
| 6967108 Canada Incorporated | 255 Garrison Road, Fort Erie, ON L2A 1M9 | 2008-05-01 |
| Find all corporations in postal code L2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Giuseppe Letizia | 899 Edgemere Rd., Fort Erie ON L2A 1A7, Canada |
| Josephine Letizia | 899 Edgemere Rd., Fort Erie ON L2A 1A7, Canada |
| City | Fort Erie |
| Post Code | L2A 1A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cn Surveys Inc. | 228 Pleasant Drive, Gaetz Brook, NS B0J 1N0 | 2015-06-12 |
| Beyond Bait Incorporated | 281 Pleasant Drive, Gaetz Brook, NS B0J 1N0 | 2019-06-15 |
| James Magun Contracting Ltd. | 204-45778 Gaetz Street, Chilliwack, BC V2R 4E5 | 2014-10-20 |
| R & R's Budget Home Improvement Ltd. | 4909 Gaetz Ave., Suite 305, Red Deer, AB T4N 4A6 | 1979-08-01 |
| The Stephanie Gaetz Keepsafe Foundation | 1228 Ravine Drive, Mississauga, ON L5J 3E4 | 1986-09-25 |
| Western Association of Canadian Sunseekers | 4601 Gaetz Avenue, Red Deer, AB T4N 3Z9 | 1996-09-23 |
| Delta Lima Distribution Limited | 2235 Gaetz Avenue, Red Deer, AB T4R 1L2 | 1972-12-05 |
| Gaetz Sales Limited | 2014 Casa Marcia Cres, Victoria, BC V8N 2X3 | 1965-12-17 |
| Budget Inventions Distributing Ltd. | 5000 Gaetz Avenue, Suite 202, Red Deer, AB T4N 6C2 | 1982-06-11 |
| Festival Ford Sales Limited | 5000 Gaetz Avenue, Suite 202, Red Deer, AB T4N 6C2 | 1970-09-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gaetz Cakez, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.