RESCUE ALL DOGS (Corporation# 11971590) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2020.
| Corporation ID | 11971590 |
| Business Number | 740466479 |
| Corporation Name | RESCUE ALL DOGS |
| Registered Office Address |
915 Hendecourt Pl. North Vancouver BC V7K 2X5 |
| Incorporation Date | 2020-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yossi Ohana | 3798 Chemin de la Cote-de-Liesse, Mont-Royal QC H4N 2P5, Canada |
| Erica Koszela | 2412 Boulevard René-Laennec, Laval QC H7M 6B7, Canada |
| Herb Markgraf | 915 Hendecourt Place, North Vancouver BC V7K 2X5, Canada |
| Kim Catherine Sarah Desautels | 915 Hendecourt Pl., North Vancouver BC V7K 2X5, Canada |
| Tye Friis | 6201 Elizabeth Lake Road, Leona Valley CA 93551, United States |
| Jasmine Gallienne | 4815 Wellington, Montreal QC H4G 1X5, Canada |
| Parham Assadi | 734 av Casgrain, Saint-Lambert QC J4R 1G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-03-21 | current | 915 Hendecourt Pl., North Vancouver, BC V7K 2X5 |
| Name | 2020-03-21 | current | RESCUE ALL DOGS |
| Status | 2020-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-09-24 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2020-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 915 Hendecourt Pl. |
| City | North Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7K 2X5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hive Accounting Inc. | 825 Hendecourt Rd., North Vancouver, BC V7K 2X5 | 2017-01-01 |
| Sydon Apparel Inc. | 937 Hendecourt Place, North Vancouver, BC V7K 2X5 | 2004-12-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edgework Marketing Inc. | 3205 Mountain Highway, Unit 217, North Vancouver, BC V7K 0A3 | 2016-01-19 |
| Fsi Securities Inc. | 700 West Georgia Street, 26th Floor Box 10026, Vancouver, BC V7K 1B3 | 1993-12-01 |
| Altus Private Wealth Corporation | 796 29 Street East, North Vancouver, BC V7K 1B4 | 2016-02-14 |
| 8248346 Canada Inc. | 890 East 29th St., North Vancouver, BC V7K 1B8 | 2012-07-11 |
| Eagle Peak Camera Jibs Ltd. | 916 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C5 | 2001-02-19 |
| Pacific Stone Projects Inc. | 205-1155 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C6 | 2005-01-31 |
| Tmc Nevada Inc. | 807 East Kings Road, North Vancouver, BC V7K 1E5 | 2019-04-08 |
| Erational Systems Inc. | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-12 |
| Erational Corporation | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-18 |
| 9886842 Canada Inc. | 1438 Frederick Rd, North Vancouver, BC V7K 1J7 | 2016-09-01 |
| Find all corporations in postal code V7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yossi Ohana | 3798 Chemin de la Cote-de-Liesse, Mont-Royal QC H4N 2P5, Canada |
| Erica Koszela | 2412 Boulevard René-Laennec, Laval QC H7M 6B7, Canada |
| Herb Markgraf | 915 Hendecourt Place, North Vancouver BC V7K 2X5, Canada |
| Kim Catherine Sarah Desautels | 915 Hendecourt Pl., North Vancouver BC V7K 2X5, Canada |
| Tye Friis | 6201 Elizabeth Lake Road, Leona Valley CA 93551, United States |
| Jasmine Gallienne | 4815 Wellington, Montreal QC H4G 1X5, Canada |
| Parham Assadi | 734 av Casgrain, Saint-Lambert QC J4R 1G7, Canada |
| City | North Vancouver |
| Post Code | V7K 2X5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dogs and Cats of The Dr Animal Rescue | 262-10th Street, Hanover, ON N4N 1N9 | 2014-04-01 |
| Canadian Search and Rescue Dogs Inc. | Dorchester Crossing, P.o. Box 126, Scoudouc, NB E0A 1N0 | 1989-05-29 |
| Lutte Elite Soulange Crazy Dogs (l.e.s. Crazy Dogs) | 2850 Furlong, St Lazare, QC J7T 2B1 | 2015-11-01 |
| Sept Etoiles Hot Dogs Inc. | 1254 Bleury Street, Montreal, QC H2B 2W4 | 1984-10-15 |
| Hot-dogs Canine Detection Services Inc. | 3051 Du Plateau, Vaudreuil Dorion, QC J7V 8P2 | 1996-12-20 |
| Rescue & Rescue Technology & Training Inc. | 27 Coates Cres, Richmond Hill, ON L4E 2L9 | 2015-05-01 |
| Sporting Detection Dogs Association (sdda) | 6400 Glen Knolls Drive, Ottawa, ON K1C 2X2 | |
| Le Groupe BГ©nГ©vole Sauvetage Canada Rescue (s.c.r.) | 1178 Ch. Principal, St-joseph-du-lac, QC J0N 1M0 | 1998-08-05 |
| Shock Trauma Air Rescue Society | 4500, 855 - 2nd Street S.w., Calgary, AB T2P 4K7 | |
| Dynamic Rescue Systems Inc. | 225, 20316 56 Avenue, Langley, BC V3A 3Y7 |
Please comment or provide details below to improve the information on RESCUE ALL DOGS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.