COV-ID19 Action (Corporation# 11971476) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2020.
| Corporation ID | 11971476 |
| Business Number | 740574678 |
| Corporation Name | COV-ID19 Action |
| Registered Office Address |
Unit 1608a, 9608 Yonge St Richmond Hill ON L4C 1V6 |
| Incorporation Date | 2020-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Peyman Moeini | 1608A - 9608 Yonge St., Richmond Hill ON L4C 1V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-03-21 | current | Unit 1608a, 9608 Yonge St, Richmond Hill, ON L4C 1V6 |
| Name | 2020-03-21 | current | COV-ID19 Action |
| Status | 2020-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | Unit 1608A, 9608 Yonge St |
| City | Richmond Hill |
| Province | ON |
| Postal Code | L4C 1V6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cengizkoc Chef Restaurant Inc. | 1612-9608 Yonge Street, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2020-09-14 |
| V N U Business Inc. | 1712b-9600 Yonge Street, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2020-03-20 |
| 11928503 Canada Inc. | 9600 Yonge St Unit 1012, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2020-02-26 |
| Abbacon Construction Inc. | 513-9600 Yonge Street, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2019-12-19 |
| Ftm Group Inc. | 9618 Yonge Street Unit 610, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2019-12-19 |
| Pardisian Corp. | 606 – 9618 Yonge St., Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2019-11-27 |
| K1 Electric Inc. | 9608 Yonge Street, Unit #213a, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2019-05-13 |
| 11264397 Canada Inc. | 803-9608 Yonge Street, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2019-02-21 |
| 10934623 Canada Inc. | 9608 Yonge Street, Unit 1712, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2018-08-07 |
| Dr. Yeganeh Chiropractic Professional Corporation | 9608 Yonge Street Unit 1602a, Richmond Hill, ON L4C 1V6 | 2017-08-22 |
| Find all corporations in postal code L4C 1V6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Peyman Moeini | 1608A - 9608 Yonge St., Richmond Hill ON L4C 1V6, Canada |
| City | Richmond Hill |
| Post Code | L4C 1V6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Action Femme Afrique | 2-358 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2018-10-17 |
| Tissus Action Inc. | 140 Cremazie Blvd. West, Suite 903, Montreal, QC | 1979-02-19 |
| Action Africaine D'investissement Inc. | 8-6925, Wiseman, MontrÉal, QC H3N 2N1 | 2005-02-24 |
| Ostrich Action Inc. | Place Du Canada, Bureau 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1995-04-26 |
| Action Et DÉveloppement Jeunesse | 209-435 Boulevard St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z8 | 2006-02-13 |
| Le Groupe De Divertissement I.d. En Action Inc. | 222 Rue Lamoureux, Sainte-julie, QC J3E 1G3 | 2008-07-21 |
| Dcd Stars In Action | 1113 Saint-emmanuel Terrace, Ottawa, ON K1C 2J6 | 2017-05-18 |
| Action Daycare Inc. | 6011 Boul Robert, St Leonard, QC H1P 1M9 | 2002-07-18 |
| Action Pastorale Mondiale (apm) | 718 Rue Gardenville, Longueuil, QC J4H 2H8 | 2003-02-14 |
| Action New Life - | 12129 Anna Paquin, Montreal, QC H1E 6S8 | 2000-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on COV-ID19 Action.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.