11970631 CANADA INC. (Corporation# 11970631) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970631 |
| Business Number | 740226535 |
| Corporation Name | 11970631 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6121 Gleneagles Drive West Vancouver BC V7W 1W1 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Dissolution Date | 2020-12-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sean Clark | 201-2036 York Ave, Vancouver BC V6J 1E6, Canada |
| Peter James Worsfold | 3764 Westridge Avenue, West Vancouver BC V7V 3H5, Canada |
| Marc Van Der Chijs | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver BC V7W 1W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 |
| Name | 2020-03-20 | current | 11970631 CANADA INC. |
| Status | 2020-12-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-03-20 | 2020-12-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-12-07 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6121 Gleneagles Drive |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7W 1W1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| First Block Capital Inc. | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-03-14 |
| Nth Opinion Technologies Inc. | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2020-02-12 |
| 11970135 Canada Center | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2020-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S&y Economic and Trade Development Corp. | 6089 Gleneagles Dr, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-07-11 |
| P&h Family Service Ltd. | 6089 Gleneagles Dr, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-08-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707581 Canada Ltd. | 4280 Rockridge Road, West Vancouver, BC V7W 1A5 | 2007-01-24 |
| Broadgate Circle Capital Inc. | 4247 Rockbank Place, West Vancouver, BC V7W 1A8 | 2009-05-01 |
| Rainbow Congress | 15 Strachan Point Road, West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2013-07-15 |
| Flying Canoe Marina & Resort Ltd. | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-15 |
| Anyox Developments, Inc. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2011-11-09 |
| Anyox Port Corporation | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-16 |
| Epic Adventure Outfitters Ltd. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2017-12-04 |
| Established Beauty Supplies Ltd. | 5377 Headland Drive, West Vancouver, BC V7W 1C5 | 2010-06-09 |
| Wian Branding Inc. | 4555 Piccadilly North Road, West Vancouver, BC V7W 1E1 | 2003-02-25 |
| Honey Sprout Organics Inc. | 4629 Caulfeild Dr., West Vancouver, BC V7W 1E9 | 2018-02-07 |
| Find all corporations in postal code V7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sean Clark | 201-2036 York Ave, Vancouver BC V6J 1E6, Canada |
| Peter James Worsfold | 3764 Westridge Avenue, West Vancouver BC V7V 3H5, Canada |
| Marc Van Der Chijs | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver BC V7W 1W1, Canada |
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7W 1W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11970631 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.