11970135 CANADA CENTER (Corporation# 11970135) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11970135 |
| Business Number | 740756077 |
| Corporation Name | 11970135 CANADA CENTER |
| Registered Office Address |
6121 Gleneagles Drive West Vancouver BC V7W 1W1 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marc Van Der Chijs | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver BC V7W 1W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-03-20 | current | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 |
| Name | 2020-03-20 | current | 11970135 CANADA CENTER |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6121 Gleneagles Drive |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7W 1W1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| First Block Capital Inc. | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-03-14 |
| Nth Opinion Technologies Inc. | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2020-02-12 |
| 11970631 Canada Inc. | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2020-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S&y Economic and Trade Development Corp. | 6089 Gleneagles Dr, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-07-11 |
| P&h Family Service Ltd. | 6089 Gleneagles Dr, West Vancouver, BC V7W 1W1 | 2017-08-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707581 Canada Ltd. | 4280 Rockridge Road, West Vancouver, BC V7W 1A5 | 2007-01-24 |
| Broadgate Circle Capital Inc. | 4247 Rockbank Place, West Vancouver, BC V7W 1A8 | 2009-05-01 |
| Rainbow Congress | 15 Strachan Point Road, West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2013-07-15 |
| Flying Canoe Marina & Resort Ltd. | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-15 |
| Anyox Developments, Inc. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2011-11-09 |
| Anyox Port Corporation | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-16 |
| Epic Adventure Outfitters Ltd. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2017-12-04 |
| Established Beauty Supplies Ltd. | 5377 Headland Drive, West Vancouver, BC V7W 1C5 | 2010-06-09 |
| Wian Branding Inc. | 4555 Piccadilly North Road, West Vancouver, BC V7W 1E1 | 2003-02-25 |
| Honey Sprout Organics Inc. | 4629 Caulfeild Dr., West Vancouver, BC V7W 1E9 | 2018-02-07 |
| Find all corporations in postal code V7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marc Van Der Chijs | 6121 Gleneagles Drive, West Vancouver BC V7W 1W1, Canada |
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7W 1W1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scor Incubation Center Corporation | 55 Town Center Court, Suite 700, Toronto, ON M1P 4X4 | 2016-08-29 |
| Automobile Pro Center Inc. | 6610 Bombardier, St.leonard, QC H1P 1E4 | 1979-08-30 |
| Tower Center Gp Inc. | 4999 Sainte-catherine Street West, Suite 300, Westmount, QC H3Z 1T3 | 2018-05-11 |
| Northwoods Center Gp Inc. | 4999 Sainte-catherine Street West, Suite 300, Westmount, QC H3Z 1T3 | 2017-05-25 |
| Center 9 Ltd. | 637 25 Avenue Nw, Calgary, AB T2M 2B1 | |
| Center Street Records Inc. | 400 - 3 Place Ville Marie, Montreal, QC H3B 2E3 | 2017-11-17 |
| Maskwa Medical Center Ltd. | 401, 10514 - 67 Avenue, Grande Prairie, AB T8W 0K8 | |
| Canadian Friends of The Rabin Medical Center | 222 Bay Street, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1E7 | 2017-02-28 |
| Chakra Wellness Center Inc. | 7145 Saint Barbara Blvd, Mississauga, ON L5W 0C9 | |
| Centre D'information Egyptien En AmГ©rique Du Nord Centre Des Familles Arabes (nefertary) | 498 Spring Garden, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1T1 | 1996-06-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11970135 CANADA CENTER.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.