11916343 CANADA SOCIETY (Corporation# 11916343) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 29, 2020.
| Corporation ID | 11916343 |
| Business Number | 742955933 |
| Corporation Name | 11916343 CANADA SOCIETY |
| Registered Office Address |
2378 Raymond Street Clarence-rockland ON K4K 1L9 |
| Incorporation Date | 2020-02-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERMAINE ALCINDOR | 1737 Heatherington Road, Ottawa ON K1V 8T8, Canada |
| Prevy Desir | 292 Saint-Laurent BLVD, Ottawa ON K1K 2Z4, Canada |
| RONY ÉTIENNE | 3278 Raymond Street, Clarence-Rockland ON K4K 1L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-02-29 | current | 2378 Raymond Street, Clarence-rockland, ON K4K 1L9 |
| Name | 2020-02-29 | current | 11916343 CANADA SOCIETY |
| Status | 2020-02-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2378 Raymond Street |
| City | Clarence-Rockland |
| Province | ON |
| Postal Code | K4K 1L9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11715623 Canada Inc. | 347 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-11-01 |
| 11654225 Canada Inc. | 484 Crystal Court, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-09-29 |
| 10776645 Canada Corp. | 309 Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2018-05-15 |
| 8831378 Canada Inc. | 497 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2014-03-26 |
| 8424616 Canada Ltd. | 309, Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2013-02-04 |
| Windstone Consulting Inc. | 473 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2009-01-16 |
| Hardcoded Web Solutions Inc. | 465 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2004-12-16 |
| Dknvision Holdings Inc. | 176 Jasper Crescent, Rockland, ON K4K 0A3 | 2020-08-11 |
| 11560484 Canada Inc. | 316 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2019-08-08 |
| 10956694 Canada Inc. | 184 Jasper Crescent, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2018-08-22 |
| Find all corporations in postal code K4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERMAINE ALCINDOR | 1737 Heatherington Road, Ottawa ON K1V 8T8, Canada |
| Prevy Desir | 292 Saint-Laurent BLVD, Ottawa ON K1K 2Z4, Canada |
| RONY ÉTIENNE | 3278 Raymond Street, Clarence-Rockland ON K4K 1L9, Canada |
| City | Clarence-Rockland |
| Post Code | K4K 1L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C.c. International Christian Vision Society | 3198 East Georgia Street, Vancouver, BC V5K 2L1 | 1997-08-18 |
| Xviie CongrГ€s Mondial De "the Transplantation Society" | 2 Complexe Desjardins, Suite 3000 P.o. Box 216, Montreal, QC H5B 1G8 | 1995-10-31 |
| Environment and Policy Society (royal Society of Canada) | 207 Rue Queen, 3e Etage, Ottawa, ON K1G 5J4 | 1990-09-06 |
| Yogi Divine Society Canada | 6875 Professional Court, Mississauga, ON L4V 1Y3 | |
| The Advocates' Society | 2700 - 250 Yonge Street, Toronto, ON M5B 2L7 | |
| The Iraqi Canadian Society | 25 Beacon Hill Drive, Brampton, ON L6X 0V7 | |
| Canadian Bible Society | 10 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2S4 | 1906-06-26 |
| Ottawa Humane Society | 245 West Hunt Club Road, Ottawa, ON K2E 1A6 | |
| International Society of Explosive Experts | 4943-50th Street, 4th Flr., Red Deer, AB T4N 1Y1 | |
| Divya Durga Jyoti Hindu Society | 695, Martin Grove Roas, Suite 313, Etobicoke, ON M9L 3T6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11916343 CANADA SOCIETY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.