HAMILTON AFRICAN CARIBBEAN STORE LTD. (Corporation# 11915363) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11915363 |
| Business Number | 745516930 |
| Corporation Name | HAMILTON AFRICAN CARIBBEAN STORE LTD. |
| Registered Office Address |
200 Raymond Road Ancaster ON L9K 0H5 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EMEKA OBIENU | 200 Raymond Road, ANCASTER ON L9K 0H5, Canada |
| FOLASHADE OBIENU | 200 Raymond Road, ANCASTER ON L9K 0H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 200 Raymond Road, Ancaster, ON L9K 0H5 |
| Name | 2020-02-20 | current | HAMILTON AFRICAN CARIBBEAN STORE LTD. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Am Tech Solutions Inc. | 220 Raymond Road, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2020-02-02 |
| 11401831 Canada Inc. | 96 Grandell Drive, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2019-05-09 |
| 10775355 Canada Inc. | 96 Grandell Dr, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2018-05-09 |
| Tea Culture Association of Canada | 112 Grandell Drive, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2016-07-08 |
| 9597956 Canada Inc. | 36, Scanlon Place, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2016-01-25 |
| 9597972 Canada Inc. | 36, Scanlon Place, Ancaster, ON L9K 0H5 | 2016-01-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dlg Real Estate Planner Inc. | 21-400 Stonehenge Drive, Hamilton, ON L9K 0A2 | 2016-01-19 |
| 8591288 Canada Inc. | 8-400 Stonehenge Dr, Ancaster, ON L9K 0A2 | 2013-07-26 |
| North Peak Ventures Inc. | 19 Lovett Court, Ancaster, ON L9K 0A4 | 2020-07-01 |
| 11351010 Canada Inc. | 19 Lovett Crt, Hamilton, ON L9K 0A4 | 2019-04-10 |
| Wagoo Waffledog Inc. | 63 Camp Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2017-03-06 |
| D.d.c.o. Rei Inc. | 52 Chambers Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2015-10-13 |
| Reliance Procurement Services Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-08-15 |
| Assadem Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-09-23 |
| Hereditary Amyloidosis Canada | 86 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2019-02-27 |
| 9713387 Canada Inc. | 94 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2016-04-16 |
| Find all corporations in postal code L9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EMEKA OBIENU | 200 Raymond Road, ANCASTER ON L9K 0H5, Canada |
| FOLASHADE OBIENU | 200 Raymond Road, ANCASTER ON L9K 0H5, Canada |
| City | ANCASTER |
| Post Code | L9K 0H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Payless All African and Caribbean Food Market Inc. | 875 Hamilton Road, Unit C, London, ON N5Z 1V8 | 2017-01-23 |
| Triple A Caribbean Food Market & Convenience Store Inc. | 11 Robert Street, Hamilton, ON L8L 2N8 | 2018-10-23 |
| Shy African and Caribbean Groceries Inc. | 398 Landsborough Avenue, Milton, ON L9T 7Y2 | 2020-09-23 |
| Rapha African and Caribbean Grocery Inc. | 37 Ron Attwell Street, Toronto, ON M9M 0C1 | 2012-08-03 |
| Tripple E African & Caribbean Market Inc. | 45, Fourwinds Drive, Toronto, ON M3J 1K7 | 2020-05-10 |
| African and Caribbean Walk of Fame | 720 Bathurst Street, Toronto, ON M5S 2R4 | 2018-09-03 |
| Kaf African Caribbean Market Inc. | 2642 Liruma Road, Mississauga, ON L5K 1Z1 | 2019-07-22 |
| D&b African Caribbean Supermarket Limited | 710 Humberwood Boulevard, Unit 107, Toronto, ON M9W 7J5 | 2020-08-19 |
| The 3ms African Caribbean Market Inc. | 1606-4099 Brickstone Mews, Mississauga, ON L5G 0G2 | 2018-10-02 |
| Akhigbe African-caribbean Food Market Inc. | 6921 Steeles Ave West 12-13, Etobicoke, ON M9W 6T5 | 2012-01-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on HAMILTON AFRICAN CARIBBEAN STORE LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.