Arboreal Acres Inc. (Corporation# 11680960) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680960 |
| Business Number | 765922935 |
| Corporation Name | Arboreal Acres Inc. |
| Registered Office Address |
29 Canniff St, Unit 416 Toronto ON M6K 3M5 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Karen Laskowski | 29 Canniff Street, Unit 416, Toronto ON M6K 3M5, Canada |
| Patryk Laskowski | 29 Canniff Street, Unit 416, Toronto ON M6K 3M5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 29 Canniff St, Unit 416, Toronto, ON M6K 3M5 |
| Name | 2019-10-14 | current | Arboreal Acres Inc. |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12476321 Canada Inc. | 39 Canniff Street, Unit 701, Toronto, ON M6K 3M5 | 2020-11-05 |
| Carte Blanche Bar Ltd. | 35 Canniff St, Unit 713, Toronto, ON M6K 3M5 | 2019-06-05 |
| Maplemom Inc. | 37 Canniff Street, Toronto, ON M6K 3M5 | 2018-11-17 |
| 11060791 Canada Inc. | 29 Canniff Street, Unit 415, Toronto, ON M6K 3M5 | 2018-10-24 |
| Medessist Ltd. | 703-39 Canniff St., Toronto, ON M6K 3M5 | 2018-05-19 |
| Leap Forward Holdings Inc. | #708 - 37 Canniff Street, Toronto, ON M6K 3M5 | 2017-07-24 |
| 9869760 Canada Inc. | 415-29 Canniff St., Toronto, ON M6K 3M5 | 2016-08-15 |
| William Paul Disegnatore Inc. | 710-35 Canniff St., Toronto, ON M6K 3M5 | 2015-01-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Karen Laskowski | 29 Canniff Street, Unit 416, Toronto ON M6K 3M5, Canada |
| Patryk Laskowski | 29 Canniff Street, Unit 416, Toronto ON M6K 3M5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 3M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sunny Acres Management Inc. | 4 Sunny Acres, Baie Durfe, QC H9X 3B6 | 2013-02-21 |
| Acres Incorporee | 1235 North Service Road West, Oakville, ON L6M 2W2 | |
| Open Acres | 400 Rue De Rigaud, Apt. 601, Montreal, QC H2L 4S9 | 1975-09-02 |
| Acres Incorporee | 480 University Ave., Toronto, ON M5G 1V2 | |
| Acres & AssociÉs Services Environnementaux LimitÉe | 165 Commerce Valley Drive West, Markham, ON L3T 7V8 | 1995-12-28 |
| Arboreal Quebec Ltee | 5625 Rue Sainte-genevieve, Quebec, QC G3K 1A5 | 1993-12-15 |
| Acres N Acres Inc. | 7 Driscoll Drive, Brampton, ON L6Y 3J1 | 2014-09-01 |
| Acres Limitee, Services D'experts-conseils | 480 University Ave., 13th Floor, Toronto, ON M5G 1V2 | 1926-05-31 |
| Acres International Limitee | 4342 Queen Street, Niagara Falls, ON L2E 6W1 | |
| Acres Davy Limitee | 480 University Avenue, Suite 1300, Toronto, ON M5G 1V2 | 1975-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Arboreal Acres Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.