DORNOC INDUSTRIES LIMITED (Corporation# 1141848) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 27, 1981.
| Corporation ID | 1141848 |
| Corporation Name | DORNOC INDUSTRIES LIMITED |
| Registered Office Address |
42 Belorun Court London ON N6K 3K8 |
| Incorporation Date | 1981-05-27 |
| Dissolution Date | 1995-08-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL A CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| RITA MARIE CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| JOSEPH ROBERT CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-05-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-05-26 | 1981-05-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-05-27 | current | 42 Belorun Court, London, ON N6K 3K8 |
| Name | 1981-05-27 | current | DORNOC INDUSTRIES LIMITED |
| Status | 1995-08-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-09-03 | 1995-08-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-05-27 | 1983-09-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-03 | Dissolution | |
| 1981-05-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10377937 Canada Inc. | 1977 Riverbend Rd, London, ON N6K 0A1 | 2017-08-24 |
| Red Island It Service & Home Theater Inc. | 1933 Riverbend Road, London, ON N6K 0A2 | 2018-08-28 |
| 9198539 Canada Inc. | 1742 Tigerlily Rd, London, ON N6K 0A3 | 2015-02-24 |
| Ontario Onbuys E-commerce Trading Inc. | 1868 Riverbend Road, London, ON N6K 0A4 | 2018-02-11 |
| Lsed International Trading Corporation | 2240 Ladyslipper Crescent, London, ON N6K 0A5 | 2020-03-23 |
| Beyond Foods International Inc. | 2050 Kains Rd, Unit 73, London, ON N6K 0A6 | 2020-06-16 |
| Total Interactive Entertainment Experience Incorporated | 2050 Kains Road, Unit 58, London, ON N6K 0A6 | 2013-11-05 |
| 7783361 Canada Inc. | 1507 Thornley St, London, ON N6K 0A9 | 2011-02-21 |
| Smiley Bobeez Enterprises Inc. | 1250 Cranbrook Road, London, ON N6K 0B1 | 2008-06-25 |
| 10673277 Canada Corporation | 1385 Thornley Street, London, ON N6K 0B2 | 2018-03-09 |
| Find all corporations in postal code N6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL A CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| RITA MARIE CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| JOSEPH ROBERT CONRAD | 42 BELORAN COURT, LONDON ON N6K 3K8, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6K3K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Industries Hoechst Limited | 4045 Cote Vertu Blvd., St-laurent, QC | 1946-01-30 |
| P.g.h. Industries Limited | 210 Glen Morris Road East, St-george, ON N0E 1N0 | 1965-09-01 |
| Les Industries D'acier G & H Limitee | 315 Nantucket Blvd, Scarborough, ON | 1949-09-08 |
| Les Industries I-t-e Limitee | 7 Michigan Boulevard, St-thomas, ON N5P 1H1 | 1927-01-18 |
| Les Industries I-t-e Limitee | 15 St. Catharine Street, St. Thomas, ON N5P 2V7 | |
| Forteresse Industries Limitee | 238 St-vallier Est, Quebec 2, QC | 1951-01-15 |
| Les Industries D'acier G & H Limitee | 7690 Vantageway, Rr 5, Delta, BC V4G 1A7 | |
| Industries De Vetements A.i.l. Limitee | 225 Chabanel Street West, Montreal, QC | 1975-11-05 |
| Les Industries Varielectriques Limitee | 137 Rang Du Ruisseau, St-clet, QC J0P 1S0 | 1970-04-16 |
| 5 B Electronics Industries Limited | 1015 Boul. Decarie, St-laurent, QC H4L 3M7 | 1985-03-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on DORNOC INDUSTRIES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.