ReVolt Athletic Club Ltd. (Corporation# 11417649) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417649 |
| Business Number | 792879074 |
| Corporation Name | ReVolt Athletic Club Ltd. |
| Registered Office Address |
528 Willowbank Trail Mississauga ON L4W 3K2 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Farenech | 528 Willowbank Trail, Mississauga ON L4W 3K2, Canada |
| Matija Vugrinicek | 15 Eagleridge Drive, Brampton ON L6R 1G6, Canada |
| Markian Farenech | 528 Willowbank Trail, Mississauga ON L4W 3K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 528 Willowbank Trail, Mississauga, ON L4W 3K2 |
| Name | 2019-05-17 | current | ReVolt Athletic Club Ltd. |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 528 Willowbank Trail |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 3K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Avant Business Solutions Inc. | 544 Willowbank Trail, Mississauga, ON L4W 3K2 | 2019-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andrew Farenech | 528 Willowbank Trail, Mississauga ON L4W 3K2, Canada |
| Matija Vugrinicek | 15 Eagleridge Drive, Brampton ON L6R 1G6, Canada |
| Markian Farenech | 528 Willowbank Trail, Mississauga ON L4W 3K2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 3K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Design Du Vetements Revolt Inc. | 400 Rue St-jacques, Montreal, QC H2Y 1S1 | 1990-11-21 |
| Tillicum Athletic Club | 935 Ambassador Ave, Victoria, BC | 1924-01-29 |
| Reflex Athletic Club Ltd. | #200, 8120 - 128th Street, Surrey, BC V3W 1R1 | 2005-04-08 |
| Polar Pacers Athletic Club | 160 Balmoral Avenue, #1003, Toronto, ON M4V 1J7 | 2000-04-13 |
| Olympians Athletic Club Ltd. | 22611 Lougheed Highway, Maple Ridge, BC V2X 2V4 | 2018-09-30 |
| Toronto Connex Athletic Club | 86 New Forest Square, Toronto, ON M1V 2Z8 | 1998-06-29 |
| Ottawa Travellers Athletic Club Inc. | 172 O'connor Street, Ottawa, ON K2P 1T5 | 1983-02-09 |
| Hapoel Athletic, Cultural & Educational Club of Ottawa-carleton | 21 Nadolny Sachs Private, Ottawa, ON K2A 1R9 | 1993-02-22 |
| Revolt Mblt Inc. | 5500 Snowdon, App 107, MontrГ©al, QC H3X 1Y6 | 2019-05-23 |
| Revolt Football Education Inc. | 609-396 Highway 7 East, Richmond Hill, ON L4B 0G7 | 2019-03-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on ReVolt Athletic Club Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.