AFRIQUE FC TORONTO (Corporation# 11049470) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 18, 2018.
| Corporation ID | 11049470 |
| Business Number | 728341314 |
| Corporation Name | AFRIQUE FC TORONTO |
| Registered Office Address |
2737 Kipling Avenue Toronto ON M9V 4C3 |
| Incorporation Date | 2018-10-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NUBIA ERIC GWANPUA | 270 Manitoba Street, Bracebridge ON P1L 1S5, Canada |
| EDWINE BABILA | 270 Manitoba Street, Bracebridge ON P1L 1S5, Canada |
| DESMOND MUTAGHA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| JULES MBEGHAM LALA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| ELVIS NKETI | 2103-2737 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| MICHEL SUNGNIN GWANBOBMUGA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-10-18 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-10-18 | current | 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 |
| Name | 2018-10-18 | current | AFRIQUE FC TORONTO |
| Status | 2018-10-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10203785 Canada Limited | 2737 Kipling Avenue, Unit 1312, Toronto, ON M9V 4C3 | 2017-04-24 |
| 11077821 Canada Inc. | 2737 Kipling Avenue, Apt.2105, Toronto, ON M9V 4C3 | 2018-11-02 |
| Asiamah Basketball Academy | 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Afrimedia Videographic Solutions Corp. | 2737 Kipling Avenue Suite 1909, Etobicoke, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-08-24 |
| Pennyvale Capital Limited | 415-2737 Kipling Ave, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2020-07-11 |
| 12158418 Canada Inc. | 608-2737 Kipling Ave, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-06-26 |
| Arc-pacific Aids Corporation | 616-2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-05-04 |
| Louisuzeh Caregiver Services Incorporated | 2737 Kipling Avenue #1417, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-09-05 |
| 11599038 Canada Inc. | 710 - 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-08-30 |
| 11466399 Canada Incorporated | 1705-2737 Kipling Avenue, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2019-06-14 |
| 11348485 Canada Incorporated | 1713-2757 Kipling Ave, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2019-04-09 |
| 11287672 Canada Corporation | 1311-2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-03-07 |
| 11274082 Canada Corp. | 2737 Kipling Avenue #1301, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-02-27 |
| Find all corporations in postal code M9V 4C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NUBIA ERIC GWANPUA | 270 Manitoba Street, Bracebridge ON P1L 1S5, Canada |
| EDWINE BABILA | 270 Manitoba Street, Bracebridge ON P1L 1S5, Canada |
| DESMOND MUTAGHA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| JULES MBEGHAM LALA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| ELVIS NKETI | 2103-2737 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| MICHEL SUNGNIN GWANBOBMUGA | 2737 Kipling Avenue, 415, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9V 4C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Resources Center for The Development Africa-canada Corporation (rcd Africa-canada) | 6355 Place Bonaventure, 204, Brossard, QC J4Z 2T7 | 1998-12-08 |
| La Maison D'afrique | 2201-250 Yonge St, Toronto, ON M5B 2L7 | 2016-02-18 |
| Coin D'afrique Inc. | 679 Queens Quay West, Unit 150, Toronto, ON M5V 3A9 | 2020-01-20 |
| Afrique Sans FrontiГ€res | 7 Field Sparroway, #307, Toronto, ON M2H 3B6 | 2001-02-13 |
| Stolen From Africa | 2900 Midland Avenue, Toronto, ON M1S 3K8 | 2010-08-19 |
| Conseil Canadien Pour L'afrique | 161 Bay Street, Suite 2700, Toronto, ON M5J 2S1 | 2002-05-28 |
| Africa Caribbean Support Services | 265 Markland Drive, Suite 803, Toronto, ON M9C 1R5 | 2010-07-25 |
| Canadian Africa Development & Trading Corp. | 56-4325 Kingston Road, Toronto, ON M1E 2M9 | 2019-02-14 |
| Global Economic Consortium for Africa Inc. | 100 King Street West, Suite 5700, Toronto, ON M5X 1C7 | 2015-01-24 |
| Association Canadienne Pour L'education MÉdicale Aux Noirs De L'afrique Du Sud | 778 Avenue Road, Toronto, ON M5P 2K3 | 1989-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on AFRIQUE FC TORONTO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.