11274082 CANADA CORP. (Corporation# 11274082) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11274082 |
| Business Number | 709213284 |
| Corporation Name | 11274082 CANADA CORP. |
| Registered Office Address |
2737 Kipling Avenue #1301 Toronto ON M9V 4C3 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kofi Owusu Ansah | 2737 Kipling Avenue # 1301, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-27 | current | 2737 Kipling Avenue #1301, Toronto, ON M9V 4C3 |
| Name | 2019-02-27 | current | 11274082 CANADA CORP. |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Afrimedia Videographic Solutions Corp. | 2737 Kipling Avenue Suite 1909, Etobicoke, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-08-24 |
| Pennyvale Capital Limited | 415-2737 Kipling Ave, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2020-07-11 |
| 12158418 Canada Inc. | 608-2737 Kipling Ave, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-06-26 |
| Arc-pacific Aids Corporation | 616-2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-05-04 |
| Louisuzeh Caregiver Services Incorporated | 2737 Kipling Avenue #1417, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-09-05 |
| 11599038 Canada Inc. | 710 - 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-08-30 |
| 11466399 Canada Incorporated | 1705-2737 Kipling Avenue, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2019-06-14 |
| 11348485 Canada Incorporated | 1713-2757 Kipling Ave, Etobicoke, ON M9V 4C3 | 2019-04-09 |
| 11287672 Canada Corporation | 1311-2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-03-07 |
| Kadelna Immigration Consulting Inc. | #806 - 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2019-01-20 |
| Find all corporations in postal code M9V 4C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kofi Owusu Ansah | 2737 Kipling Avenue # 1301, Toronto ON M9V 4C3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9V 4C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
| 10697222 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605690 Canada Corp. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605711 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11274082 CANADA CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.