DOME MINES LIMITED (Corporation# 110493) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1923.
| Corporation ID | 110493 |
| Business Number | 873845341 |
| Corporation Name | DOME MINES LIMITED |
| Registered Office Address |
1 First Canadian Place P.o.box 270 Toronto ON M5X 1H1 |
| Incorporation Date | 1923-07-07 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 10 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN W. GOTH | 41 SAWMILL LANE, GREENWICH 06830, United States |
| J. KEITH REYNOLDS | 43 BRIDLEWOOD BLVD., AGINCOURT ON M1T 1P6, Canada |
| ALEX E. BARRON | 75 BAYVIEW RIDGE, WILLOWDALE ON M2L 1E3, Canada |
| DAVID S. ROBERTSON | 10 KING MAPLE PLACE, WILLOWDALE ON M2K 1X6, Canada |
| H.J. MCDONALD | 65 BINSCARTH AVENUE, TORONTO ON M4W 1Y3, Canada |
| FRASER M. FELL | 34 GLENORCHY RD., TORONTO ON M3C 2P9, Canada |
| J.H. MCDONALD | 332 LAKE PLACID GREEN S.E., CALGARY AB T2J 5A3, Canada |
| C. HENRY BREHAUT | 26 PINEHURST CRES., TORONTO ON M9A 3A5, Canada |
| WILLIAM JAMES | 41 ST. LEONARD'S AVE., TORONTO ON M4N 1K1, Canada |
| ALLAN T. LAMBERT | 483 RUSSELL HILL ROAD, TORONTO ON M5P 2S8, Canada |
| CLIFFORD L. MICHEL | ST. BERNARDS RD., GLADSTONE 07934, United States |
| MACLEAN E. JONES | 4D DISCOVERY HILL, CALGARY AB T2E 2W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-05-04 | 1980-05-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1923-07-07 | 1980-05-04 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1923-07-07 | current | 1 First Canadian Place, P.o.box 270, Toronto, ON M5X 1H1 |
| Name | 1923-07-07 | current | DOME MINES LIMITED |
| Status | 1987-08-13 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1984-10-18 | 1987-08-13 | Active / Actif |
| Status | 1984-08-07 | 1984-10-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-05-05 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1923-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1987-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1987-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ledenhall Properties Limited | 1 First Canadian Place, 32nd Floor P.o.box 20, Toronto, ON M5X 1B5 | 1979-10-30 |
| 95329 Canada Ltee | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1979-11-29 |
| Canadian General Securities, Limited | 1 First Canadian Place, 38th Floor Po Box 38, Toronto, ON M5X 1G4 | 1926-09-17 |
| Cygnus Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4200 P.o.box 90, Toronto, ON M5X 1C5 | 1964-03-26 |
| Concord Finance Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B2 | 1954-06-17 |
| Fonds De Planification De Ressources Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 2500, Toronto, QC | 1966-02-17 |
| Rockwell Internationale Du Canada Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 3110, Toronto, ON | |
| Krav-mar Enterprises Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4400 P.o. Box 63, Toronto, ON M5X 1B1 | 1976-12-20 |
| Titanite Canada Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4700 P.o. Box 124, Toronto, ON M5X 1G1 | 1977-05-18 |
| Jomelia Holdings Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 3440 Box 162, Toronto, ON M5X 1C7 | 1977-07-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dome Mines Investments Limited | 1 First Canadian Place, Box 270, Toronto, ON M5X 1H1 | 1981-04-22 |
| Sigma Mines (canada) Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 2700, Toronto, ON M5X 1H1 | 1983-07-15 |
| 144775 Canada Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 2700, Toronto, ON M5X 1H1 |
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN W. GOTH | 41 SAWMILL LANE, GREENWICH 06830, United States |
| J. KEITH REYNOLDS | 43 BRIDLEWOOD BLVD., AGINCOURT ON M1T 1P6, Canada |
| ALEX E. BARRON | 75 BAYVIEW RIDGE, WILLOWDALE ON M2L 1E3, Canada |
| DAVID S. ROBERTSON | 10 KING MAPLE PLACE, WILLOWDALE ON M2K 1X6, Canada |
| H.J. MCDONALD | 65 BINSCARTH AVENUE, TORONTO ON M4W 1Y3, Canada |
| FRASER M. FELL | 34 GLENORCHY RD., TORONTO ON M3C 2P9, Canada |
| J.H. MCDONALD | 332 LAKE PLACID GREEN S.E., CALGARY AB T2J 5A3, Canada |
| C. HENRY BREHAUT | 26 PINEHURST CRES., TORONTO ON M9A 3A5, Canada |
| WILLIAM JAMES | 41 ST. LEONARD'S AVE., TORONTO ON M4N 1K1, Canada |
| ALLAN T. LAMBERT | 483 RUSSELL HILL ROAD, TORONTO ON M5P 2S8, Canada |
| CLIFFORD L. MICHEL | ST. BERNARDS RD., GLADSTONE 07934, United States |
| MACLEAN E. JONES | 4D DISCOVERY HILL, CALGARY AB T2E 2W8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5X1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dome Mines Investments Limited | 1 First Canadian Place, Box 270, Toronto, ON M5X 1H1 | 1981-04-22 |
| Dome Mines (1988) Limited | 1055 Dunsmuir, Suite 1600, Vancouver, BC V7X 1P1 | 1985-05-17 |
| Dome Mines (1988) Limited | 1055 Dunsmuir Street, Suite 600 P.o. 49305, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Dome Mines Inc. | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2011-09-28 |
| Placer Dome (ks) LimitÉe | 161 Bay Street, Suite 3700 P.o. Box: 212, Toronto, ON M5J 2S1 | |
| Placer Dome Canada Limitee | 1055 Dunsmuir Street, Suite 600 P.o. 49305, Vancouver, BC V7X 1L3 | 1993-11-05 |
| Placer Dome Canada Limitee | 1055 Dunsmuir St, Suite 600 Box 49305, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Les Fournisseurs De Mines & Marchands Limitee | 163 Ave. Metcalfe, Westmount, QC H3Z 2H5 | 1949-10-24 |
| Gestion Immobiliere Dome Ltee | 222 Woodstock, St. Lambert, QC J4P 3R3 | 1971-04-16 |
| Les Placements Dome Ltee | 390 Notre-dame West, Suite 425, Montreal, QC H2Y 1T9 | 1973-06-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on DOME MINES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.