MILER XPRESS INC. (Corporation# 10944335) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944335 |
| Business Number | 739987485 |
| Corporation Name | MILER XPRESS INC. |
| Registered Office Address |
2565 Alexis Road Windsor ON N8W 3Z6 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sukhjinder Singh | 2565 Alexis Road, Windsor ON N8W 3Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-12-10 | current | 2565 Alexis Road, Windsor, ON N8W 3Z6 |
| Address | 2018-08-14 | 2018-12-10 | 4674 Brunswick Ave, Windsor, ON N9G 3E3 |
| Name | 2018-08-14 | current | MILER XPRESS INC. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Akruti Investment Ltd. | 1232 Kamloops Street, Windsor, ON N8W 0B1 | 2020-12-01 |
| Infincan Inc. | 1516 Seneca St, Windsor, ON N8W 1A3 | 2019-08-30 |
| 10604801 Canada Inc. | 1341 Tecumseh Rd. East, Windsor, ON N8W 1B9 | 2018-01-29 |
| 11829181 Canada Inc. | 1430 Tecumseh Road East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2020-01-07 |
| A&a Associates Printing and Design Inc. | 1490 Tecumseh Rd East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2009-05-13 |
| Sunshine Printing and Sign Ltd. | 1666 Tecumseh E., Windsor, ON N8W 1C5 | 2020-05-26 |
| 9679901 Canada Ltd. | 200-2425 Tecumseh Rd. E, Windsor, ON N8W 1E6 | 2016-04-01 |
| Next Level Smoke Shop & Convenience Limited | 2224 Cadillac St, Windsor, ON N8W 1G6 | 2020-12-15 |
| 9553029 Canada Inc. | 3675 Tecumseh Rd E, Windsor, ON N8W 1H8 | 2015-12-16 |
| 9440313 Canada Inc. | Kiosk3-3675 Tecumseh Road E, Windsor, ON N8W 1H8 | 2015-09-15 |
| Find all corporations in postal code N8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sukhjinder Singh | 2565 Alexis Road, Windsor ON N8W 3Z6, Canada |
| City | Windsor |
| Post Code | N8W 3Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xpress Payments Inc. | 66 Wellington Street West, Td Tower, 12th Floor, Toronto, ON M5K 1A2 | 2011-03-01 |
| Master Miler Ltd. | 105 Davis Bay, P.o.box 654, Thompson, MB | 1975-04-09 |
| Transport Magic Ride Xpress Inc. | 4370 Brunault, Sherbrooke, QC J1L 1S8 | 1996-02-22 |
| Super Sys Xpress Inc. | 16 De Brissac, Blainville, QC J7B 1P5 | 1997-01-22 |
| 1one Xpress Inc. | 14 Clockwork Dr, Brampton, ON L7A 4R8 | 2018-05-09 |
| Bains Xpress Inc. | 700 Spitfire St, Woodstock, ON N4T 1B1 | 2017-04-12 |
| Battalion Xpress Inc. | 1 Plentywood Dr, Brampton, ON L6Y 0V2 | 2017-02-11 |
| Jj Xpress Inc. | 302-263 Pharmacy Avenue, Scarborough, ON M1L 3E8 | 2018-10-15 |
| Kj Xpress Inc. | 4669 Hwy 518w, Sprucedale, ON P0A 1Y0 | 2015-07-09 |
| Junior Xpress Inc. | 19 Gagnon Bay, La Broquerie, MB R0A 0W0 | 2012-10-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on MILER XPRESS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.