Eon Medical Services Inc. (Corporation# 10944149) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944149 |
| Business Number | 730480712 |
| Corporation Name | Eon Medical Services Inc. |
| Registered Office Address |
830 Craigflower Road 201 Victoria BC V9A 2W9 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jayne Rembish | 830 Craigflower Road, 201, Victoria BC V9A 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 830 Craigflower Road, 201, Victoria, BC V9A 2W9 |
| Name | 2018-08-14 | current | Eon Medical Services Inc. |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Awake Ministries | 113-100, Saghalie Rd., Victoria, BC V9A 0A1 | 2012-07-25 |
| Boom Xrz Inc. | 203 - 66 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A2 | 2015-09-14 |
| 12523540 Canada Inc. | #513 - 68 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A3 | 2020-11-25 |
| 9545034 Canada Inc. | 845, Dunsmuir Road, Appartement 713, Victoria, BC V9A 0A7 | |
| Enzo Apparel Inc. | 403-399 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0A8 | 2014-08-15 |
| Mau Mau Labs Inc. | 391 Tyee Road, Apartment 304, Victoria, BC V9A 0A9 | 2011-10-06 |
| Beanstalk Apparel Inc. | 409-785 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G2 | 2012-01-16 |
| Rennison Capital Inc. | #405 - 767 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G5 | 2017-06-27 |
| Focal Inc. | 104 - 317 Burnside Rd E, Victoria, BC V9A 1A6 | 2019-03-28 |
| The Starfish Environmental Society | 391 Burnside Road East, Victoria, BC V9A 1A7 | 2014-04-30 |
| Find all corporations in postal code V9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jayne Rembish | 830 Craigflower Road, 201, Victoria BC V9A 2W9, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V9A 2W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Biotechnologies Medical Services Khadamat Canada Inc. | 10000 Rue Lajeunesse, Suite 110, MontrГ©al, QC H3L 2E1 | 1993-03-30 |
| Services Electro Medical Duke Inc. | 12754 Brook St., Pierrefonds, QC H8Z 1B8 | 1979-06-11 |
| Riverfront Medical Holding Corp. | 100 King Street West, Suite 6100, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B8 | |
| J.e.t. Medical Services Inc. | 2100, De Marlowe Avenue, Suite 115, MontrГ©al, QC H4A 3L5 | 2018-12-11 |
| Aeh Medical Services Inc. | 131 Manuel Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2B3 | 2014-05-23 |
| Dac Medical Services Inc. | 457 Mount Stephen Avenue, Westmount, QC H3Y 2X8 | 2014-05-28 |
| L. D. Medical Services Inc. | 4333 Chemin De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H3T 1E4 | 2016-01-25 |
| Services Medicaux Aux Marins J.g.g. Inc. | 10620 Papineau, Montreal, QC H2B 2A5 | 1982-09-29 |
| Services MÉdicaux Em Lee Inc. | 403-1830 Rue Panet, Montréal, QC H2L 0G1 | 2013-01-25 |
| Services MÉdicaux Sl Tan Inc. | 5 Ch. Belvédère, Westmount, QC H3Y 1P3 | 2013-06-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on Eon Medical Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.