PLN Property Inc. (Corporation# 10352357) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10352357 |
| Business Number | 701071094 |
| Corporation Name | PLN Property Inc. |
| Registered Office Address |
380 Wellington St, 11th Floor London ON N6K 5A4 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shelley Noonan | 1461 Kirkpatrick Way, London ON N6K 5A4, Canada |
| Spencer Noonan | 1461 Kirkpatrick Way, London ON N6K 5A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 380 Wellington St, 11th Floor, London, ON N6K 5A4 |
| Name | 2017-08-03 | current | PLN Property Inc. |
| Status | 2020-01-22 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-01-14 | 2020-01-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-08-03 | 2020-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10377937 Canada Inc. | 1977 Riverbend Rd, London, ON N6K 0A1 | 2017-08-24 |
| Red Island It Service & Home Theater Inc. | 1933 Riverbend Road, London, ON N6K 0A2 | 2018-08-28 |
| 9198539 Canada Inc. | 1742 Tigerlily Rd, London, ON N6K 0A3 | 2015-02-24 |
| Ontario Onbuys E-commerce Trading Inc. | 1868 Riverbend Road, London, ON N6K 0A4 | 2018-02-11 |
| Lsed International Trading Corporation | 2240 Ladyslipper Crescent, London, ON N6K 0A5 | 2020-03-23 |
| Beyond Foods International Inc. | 2050 Kains Rd, Unit 73, London, ON N6K 0A6 | 2020-06-16 |
| Total Interactive Entertainment Experience Incorporated | 2050 Kains Road, Unit 58, London, ON N6K 0A6 | 2013-11-05 |
| 7783361 Canada Inc. | 1507 Thornley St, London, ON N6K 0A9 | 2011-02-21 |
| Smiley Bobeez Enterprises Inc. | 1250 Cranbrook Road, London, ON N6K 0B1 | 2008-06-25 |
| 10673277 Canada Corporation | 1385 Thornley Street, London, ON N6K 0B2 | 2018-03-09 |
| Find all corporations in postal code N6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shelley Noonan | 1461 Kirkpatrick Way, London ON N6K 5A4, Canada |
| Spencer Noonan | 1461 Kirkpatrick Way, London ON N6K 5A4, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6K 5A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Orb Property Corporation | 2430 Meadowpine Blvd., Suite 104, Mississauga, ON L5N 6S2 | |
| Q9 Networks Property Holdings Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Tour A, 7e Г©tage, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Cineflix Productions (property) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2005-12-20 |
| Cineflix Productions (property 2) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2006-08-08 |
| Cineflix Productions (property 3) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2007-12-19 |
| 119 Sweetland Property Management Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | |
| Artis King Edward Property Ltd. | 835 Granville Street, Vancouver, BC V6Z 1K7 | |
| Canada Property (trustee) No. 1 Limited | 180 Dundas Street West, Suite 1200, Toronto, ON M5G 1Z8 | |
| Garamark Property Management Inc. | 700 - 330 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 3Z5 | |
| Mammoet Ab Property Limited | 2900-10180 101 St, Edmonton, AB T5J 3V5 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLN Property Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.