Generation R Consulting Inc. (Corporation# 9975136) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2016.
| Corporation ID | 9975136 |
| Business Number | 743831299 |
| Corporation Name | Generation R Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
578 Courtenay Avenue Ottawa ON K2A 3B3 |
| Incorporation Date | 2016-11-07 |
| Dissolution Date | 2019-05-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AJung Moon | 6163 University Boulevard, Vancouver BC V6T 1Z1, Canada |
| Jason Lee Millar | 578 Courtenay Avenue, Ottawa ON K2A 3B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-07 | current | 578 Courtenay Avenue, Ottawa, ON K2A 3B3 |
| Name | 2016-11-07 | current | Generation R Consulting Inc. |
| Status | 2019-05-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-05-06 | 2019-05-13 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2016-11-07 | 2019-05-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-13 | Dissolution | Section: 211 |
| 2019-05-06 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2016-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-07-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Citizen Health Inc. | 578 Courtenay Avenue, Ottawa, ON K2A 3B3 | 2012-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groovy Grapes Inc. | 544 Courtenay Ave, Ottawa, ON K2A 3B3 | 2005-02-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AJung Moon | 6163 University Boulevard, Vancouver BC V6T 1Z1, Canada |
| Jason Lee Millar | 578 Courtenay Avenue, Ottawa ON K2A 3B3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2A 3B3 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pin Plus New Generation Health Products Inc. | 526 Lepine, Dorval, QC H9P 2S9 | 2000-12-19 |
| Modes Seconde Generation Inc. | 333 Chabanel St. West, Suite 909, Montreal, QC H2N 2E7 | 1977-02-09 |
| Gestion Nouvelle Generation Inc. | 11755 Rodolphe-forget Boul., Montreal, QC H1E 7J8 | 1997-03-26 |
| Nu-generation Bio Enterprises Inc. | 3403 Rue Lacombe, Montreal, QC H3T 1L9 | 2001-02-09 |
| Jeune Generation Meubles Ltee | 4600 Thiemens Blvd., Montreal, QC H4R 2B2 | 1980-04-29 |
| Les Produits Scolaires Et De Bureau Nouvelle Generation Inc. | 3955 De Courtrai, Montreal, QC H3S 1B8 | 2002-02-12 |
| La Compagnie De Disques Generation Limitee | 1010 Ouest, Ste Catherine, Suite 1005, Montreal, QC H3B 3R8 | 1977-03-07 |
| It's My Generation Inc. | 26 Terrasse D'auteuil, Laval, QC H7J 1B1 | 1994-12-28 |
| Sun-shiny Generation International Education Consulting & Services Inc. | 3249 Mccarthy Crt, Mississauga, ON L4Y 3Z4 | 2011-12-01 |
| Next Generation Global Consulting Inc. | 170 Fort York Boulevard, Unit 2803, Toronto, ON M5V 0E6 | 2020-05-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Generation R Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.