ISRAEL CANCER RESEARCH FUND (Corporation# 997510) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 30, 1976.
| Corporation ID | 997510 |
| Business Number | 102540473 |
| Corporation Name |
ISRAEL CANCER RESEARCH FUND FONDATION D'ISRAГ‹L POUR LA RECHERCHE SUR LE CANCER |
| Registered Office Address |
1310 Greene Suite 710 Westmount QC H3Z 2B2 |
| Incorporation Date | 1976-07-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 40 - 73 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRUCE ISENGERG | 468 AVNEUE WOOD, WESTMOUNT QC H3Y 3J2, Canada |
| Heidi Strohl | 112-215, Redfern, Westmount QC H3Z 3L5, Canada |
| JEFFREY BERNSTEIN | 5780 AVENUE SOMERLED, MONTREAL QC H3X 2A1, Canada |
| SHARYN SEPINWALL | 12, PLACE HOLTHAM, HAMPSTEAD QC H3X 3N4, Canada |
| Noah Billick | 6840 Haywood, Côte Saint-Luc QC H4W 1K9, Canada |
| ARLENE SILVER | 5790 REMBRANDT, PH 4, COTE SAINT-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| CHELSEA SCULNICK | 127 ROUVILLE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9B 2A9, Canada |
| Tamara Gordon | 1005-2333, Sherbrooke West, Montreal QC H3H 2T6, Canada |
| Heather Paperman | 510, Roslyn, Westmount QC H3Y 2T5, Canada |
| GILDA LEWIS | 3150 CHEMIN DE TRAFALGAR HEIGHTS, MONTREAL QC H3Y 1H2, Canada |
| Daniel Frajman | 710-1310 Avenue Greene, Westmount QC H3Z 2B2, Canada |
| ANDREA KESSOUS | 6550 MERTON, CÔTE-SANT-LUC QC H4V 1C6, Canada |
| MOIRA PESNER | 1101-1455, Sherbrooke St West, Montreal QC H3G 1L2, Canada |
| Robert Bard | 614 Carleton, Westmount QC H3Y 2Y2, Canada |
| KAREN BORDEN | 33, CHEMIN, HOLTHAM QC H3X 3N2, Canada |
| FRED WENGER | 218 CROISSANT NETHERWOOD, HAMPSTEAD QC H3X 3H5, Canada |
| Robert Spector | 17, Briardale, Hampstead QC H3X 3N7, Canada |
| LEAH BARD | 614 CARLETON, WESTMOUNT QC H3T 2Y2, Canada |
| Brian Etcovitch | 152, St Ferdinand, Montreal QC H4C 2S5, Canada |
| Mike Flinker | 637 Avenue Murray Hill, Westmount QC H3Y 2W8, Canada |
| Alana Wexler-Schwartz | 36 ave. Oakland, Westmount QC H3Y 1P2, Canada |
| ELAINE BROWMAN | 217 AVENUE WOLSELEY, MONTREAL-OUEST QC H4X 1W1, Canada |
| Aubie Herscovitch | 335 Avenue Elm, Wesmount QC H3Z 1Z4, Canada |
| Angela Tietolman | 708-5350, Macdonald, Cote Saint-Luc QC H3X 3V2, Canada |
| Dale Boidman | 529-4300 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Westmount QC H3Z 1K8, Canada |
| MORRIS SZWIMER | 1203-5 PLACE VILLE-MARIE, MONTREAL QC H3B 2G2, Canada |
| LESLIE CONS | 71, Merton, HAMPSTEAD QC H3X 1M6, Canada |
| BONNIE OSTROV | 5905 BRANDEIS, COTE SAINT-LUC QC H4W 3B2, Canada |
| SALLY YAFFE | 317-2333, Sherbrooke St West, WESTMOUNT QC H3H 2T6, Canada |
| Dana Frank | 601-106 Dovercourt Road, Toronto ON M6J 3C3, Canada |
| JOSEPH PAPERMAN | 510 AVENUE ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| Walter Gotlieb | 16 Devon Avenue, Westmount QC H3Y 1A2, Canada |
| SHERYL ROSEN ADLER | 736 UPPER LANDSDOWNE, WESTMOUNT QC H3Y 1J7, Canada |
| SHARI GORDON-BLACK | 616, VICTORIA, WESTMOUNT QC H3Y 1G6, Canada |
| Jordanna Feifer | 1 Hudson, Westmount QC H3Y 1Y6, Canada |
| BARBARA WENGER | 218 CROISSANT NETHERWOOD, HAMSTEAD QC H3X 3H5, Canada |
| BERNARD SEPINWALL | 12 HOLTHAM PLACE, HAMPSTEAD QC H3X 3N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-03-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1976-07-30 | 2014-03-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1976-07-29 | 1976-07-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-06-13 | current | 1310 Greene, Suite 710, Westmount, QC H3Z 2B2 |
| Address | 2014-03-14 | 2016-06-13 | 5,800 Cavendish Blvd., Suite 405, Cote-saint-luc, QC H4W 2T5 |
| Address | 2003-03-31 | 2014-03-14 | 5800 Cavendish Blvd., Suite 405, Cote St. Luc, QC H4W 2T5 |
| Address | 1976-07-30 | 2003-03-31 | 5515 Queen Mary Road, Suite 304, Montreal, QC H3X 1V4 |
| Name | 2014-03-14 | current | ISRAEL CANCER RESEARCH FUND |
| Name | 2014-03-14 | current | FONDATION D'ISRAГ‹L POUR LA RECHERCHE SUR LE CANCER |
| Name | 1976-07-30 | 2014-03-14 | FONDATION D'ISRAEL POUR LA RECHERCHE SUR LE CANCER |
| Name | 1976-07-30 | 2014-03-14 | ISRAEL CANCER RESEARCH FUND |
| Status | 2014-03-14 | current | Active / Actif |
| Status | 1976-07-30 | 2014-03-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-03-14 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1976-07-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Doze Laboratoire Inc. | 1310 Rue Green, Suite 540, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2019-10-27 |
| 11388959 Canada Inc. | 1308gr-1310 Greene Av., Westmount, QC H3Z 2B2 | 2019-05-02 |
| Mindfulnessmtl | 1310 Greene Avenue, Suite 500, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2017-05-01 |
| 8729417 Canada Inc. | 1310, Greene Avenue, Suite 920, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-12-17 |
| 8706859 Canada Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 200, Montreal, QC H3Z 2B2 | 2013-11-25 |
| 8695962 Canada Inc. | 650-1310 Av Greene, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-11-13 |
| Imd Research Inc. | 540-1310 Greene Ave, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-10-11 |
| J. Robert Swidler & Associates Inc. | 1310 Greene Avenue, Suite 400, Westmount, QC H3Z 2B2 | 2013-07-24 |
| Aro Ink Jet Inc. | 1310 Greene Ave # 730, Westmount, Quebec, QC H3Z 2B2 | 2004-06-30 |
| Cxi International Ltd. | 1310 Greene Ave. # 730, Westmount, Quebec, QC H3Z 2B2 | 2004-06-16 |
| Find all corporations in postal code H3Z 2B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRUCE ISENGERG | 468 AVNEUE WOOD, WESTMOUNT QC H3Y 3J2, Canada |
| Heidi Strohl | 112-215, Redfern, Westmount QC H3Z 3L5, Canada |
| JEFFREY BERNSTEIN | 5780 AVENUE SOMERLED, MONTREAL QC H3X 2A1, Canada |
| SHARYN SEPINWALL | 12, PLACE HOLTHAM, HAMPSTEAD QC H3X 3N4, Canada |
| Noah Billick | 6840 Haywood, Côte Saint-Luc QC H4W 1K9, Canada |
| ARLENE SILVER | 5790 REMBRANDT, PH 4, COTE SAINT-LUC QC H4W 2V2, Canada |
| CHELSEA SCULNICK | 127 ROUVILLE, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9B 2A9, Canada |
| Tamara Gordon | 1005-2333, Sherbrooke West, Montreal QC H3H 2T6, Canada |
| Heather Paperman | 510, Roslyn, Westmount QC H3Y 2T5, Canada |
| GILDA LEWIS | 3150 CHEMIN DE TRAFALGAR HEIGHTS, MONTREAL QC H3Y 1H2, Canada |
| Daniel Frajman | 710-1310 Avenue Greene, Westmount QC H3Z 2B2, Canada |
| ANDREA KESSOUS | 6550 MERTON, CÔTE-SANT-LUC QC H4V 1C6, Canada |
| MOIRA PESNER | 1101-1455, Sherbrooke St West, Montreal QC H3G 1L2, Canada |
| Robert Bard | 614 Carleton, Westmount QC H3Y 2Y2, Canada |
| KAREN BORDEN | 33, CHEMIN, HOLTHAM QC H3X 3N2, Canada |
| FRED WENGER | 218 CROISSANT NETHERWOOD, HAMPSTEAD QC H3X 3H5, Canada |
| Robert Spector | 17, Briardale, Hampstead QC H3X 3N7, Canada |
| LEAH BARD | 614 CARLETON, WESTMOUNT QC H3T 2Y2, Canada |
| Brian Etcovitch | 152, St Ferdinand, Montreal QC H4C 2S5, Canada |
| Mike Flinker | 637 Avenue Murray Hill, Westmount QC H3Y 2W8, Canada |
| Alana Wexler-Schwartz | 36 ave. Oakland, Westmount QC H3Y 1P2, Canada |
| ELAINE BROWMAN | 217 AVENUE WOLSELEY, MONTREAL-OUEST QC H4X 1W1, Canada |
| Aubie Herscovitch | 335 Avenue Elm, Wesmount QC H3Z 1Z4, Canada |
| Angela Tietolman | 708-5350, Macdonald, Cote Saint-Luc QC H3X 3V2, Canada |
| Dale Boidman | 529-4300 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Westmount QC H3Z 1K8, Canada |
| MORRIS SZWIMER | 1203-5 PLACE VILLE-MARIE, MONTREAL QC H3B 2G2, Canada |
| LESLIE CONS | 71, Merton, HAMPSTEAD QC H3X 1M6, Canada |
| BONNIE OSTROV | 5905 BRANDEIS, COTE SAINT-LUC QC H4W 3B2, Canada |
| SALLY YAFFE | 317-2333, Sherbrooke St West, WESTMOUNT QC H3H 2T6, Canada |
| Dana Frank | 601-106 Dovercourt Road, Toronto ON M6J 3C3, Canada |
| JOSEPH PAPERMAN | 510 AVENUE ROSLYN, WESTMOUNT QC H3Y 2T5, Canada |
| Walter Gotlieb | 16 Devon Avenue, Westmount QC H3Y 1A2, Canada |
| SHERYL ROSEN ADLER | 736 UPPER LANDSDOWNE, WESTMOUNT QC H3Y 1J7, Canada |
| SHARI GORDON-BLACK | 616, VICTORIA, WESTMOUNT QC H3Y 1G6, Canada |
| Jordanna Feifer | 1 Hudson, Westmount QC H3Y 1Y6, Canada |
| BARBARA WENGER | 218 CROISSANT NETHERWOOD, HAMSTEAD QC H3X 3H5, Canada |
| BERNARD SEPINWALL | 12 HOLTHAM PLACE, HAMPSTEAD QC H3X 3N4, Canada |
| City | Westmount |
| Post Code | H3Z 2B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Marrone Family Cancer Research Foundation | 131 Labrosse Avenue, Suite 110, Pointe-claire, QC H9R 1A3 | 2011-04-20 |
| Fondation De Recherche Alternative Du Cancer | 603 7 Ave S W, Suite 700, Calgary, AB T2P 2T5 | 1994-06-20 |
| Ontario Institute for Cancer Research | 661 University Avenue, Suite 510, Toronto, ON M5G 0A3 | 2001-11-27 |
| Canadian Foundation for Cancer Screening | 800 Square Victoria, Bur 4300 Cp 303, Montreal, QC H4Z 1H1 | 1977-09-29 |
| Fondation Mondiale Pour Le Cancer (djt) | 2 Place Alexis Nihon, Suite 1000, Montreal, QC H3Z 3C1 | 1995-02-13 |
| Foundation for Prostate Cancer | 2705 Boul. Laurier, Bur 9743, Sainte-foy, QC G1V 4G2 | 1983-05-25 |
| Wellspring Cancer Support Foundation | 105 Wellness Way, Toronto, ON M4N 0B1 | 1996-01-19 |
| Canada-israel Industrial Research and Development Foundation | 3-371 A Richmond Rd, Ottawa, ON K2A 0E7 | 1994-03-15 |
| Groupe Mcpeak - Sirois De Recherche Clinique En Cancer Du Sein | 460, Rue Mcgill, 5e Г©tage, MontrГ©al, QC H2Y 2H2 | 2015-04-09 |
| Populomix Cancer Research Institute Inc. | 440 King Street, Suite 602, 6th Fl. King Tower, Fredericton, NB E3B 5H8 | 2006-01-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on ISRAEL CANCER RESEARCH FUND.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.