Titanium Capital Partners Inc. (Corporation# 9974822) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2016.
| Corporation ID | 9974822 |
| Business Number | 743110322 |
| Corporation Name | Titanium Capital Partners Inc. |
| Registered Office Address |
1701 Francois Beaucourt Laval QC H7W 0C8 |
| Incorporation Date | 2016-11-07 |
| Dissolution Date | 2019-09-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John Karagiannidis | 1701 Francois Beaucourt, Laval QC H7W 0C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-07 | current | 1701 Francois Beaucourt, Laval, QC H7W 0C8 |
| Name | 2016-11-07 | current | Titanium Capital Partners Inc. |
| Status | 2019-09-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-18 | 2019-09-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-11-07 | 2019-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zadkiel Holdings Inc. | 1701 FranГ§ois-beaucourt Street, Laval, QC H7W 0C8 | 2020-09-04 |
| Ai Scitechman Inc. | 1048 Rue Le Boutillier, Laval, QC H7W 0C8 | 2018-09-01 |
| 10291480 Canada Inc. | 1685 Rue Francois-beaucourt, Laval, QC H7W 0C8 | 2017-06-22 |
| First Canadian Securities Funds Inc. | 1701 Rue FranГ§ois-beaucourt, Laval, QC H7W 0C8 | 2017-01-31 |
| 7657099 Canada Inc. | 5004 Rue Gerard-morisset, Laval, QC H7W 0C8 | 2010-10-01 |
| Boomboon Trading Inc. | 1048 Le Boutillier, Laval, QC H7W 0C8 | 2003-12-18 |
| 10706078 Canada Inc. | 1685 Rue Francois-beaucourt, Laval, QC H7W 0C8 | 2018-03-28 |
| Charlevoix Silica Inc. | 1701 Rue FranГ§ois-beaucourt, Laval, QC H7W 0C8 | 2020-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John Karagiannidis | 1701 Francois Beaucourt, Laval QC H7W 0C8, Canada |
| City | Laval |
| Post Code | H7W 0C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Te Capital Partners Inc. | #200 - 1965 Broad Street, Regina, SK S4P 1Y1 | |
| Roundtable Capital Partners Inc. | 100 Adelaide Street West, Suite 2920, Toronto, ON M6J 2L3 | |
| Ncp Northland Capital Partners (usa) Inc. | Suite 3050, 100 King Street West, Toronto, ON M5X 1C9 | |
| Titanium Capital Investments and Consulting Inc. | 7 Hubner Ave, Markham, ON L6C 0S8 | 2018-05-22 |
| Ti Titanium Ltee | 5055 Levy Street, St. Laurent, QC H4R 2N9 | 1973-11-16 |
| Titanium Capital Funding Ltd. | 406 Queen Street, Suite 1, Ottawa, ON K1R 5A7 | 2007-11-09 |
| Frank Capital Partners Inc. | #1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Uni Capital Partners Inc. | 9001 Blv. L'acadie, Suite 904, Montreal, QC H4N 3H5 | 2005-04-26 |
| Cm Capital Partners Inc. | 16, Des Caryers, Beaconsfield, QC H9W 6G9 | 2005-02-24 |
| Rbc Capital Partners Limited - | 200 Bay Street, 12th Floor, Royal Bank Plaza, South Tower, Toronto, ON M5J 2J5 | 1999-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Titanium Capital Partners Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.