aCtiVator Software Development Inc. (Corporation# 9974601) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2016.
| Corporation ID | 9974601 |
| Business Number | 744059890 |
| Corporation Name | aCtiVator Software Development Inc. |
| Registered Office Address |
34 Lowther Drive, P. O. Box 1067 Cornwall PE C0A 1H0 |
| Incorporation Date | 2016-11-07 |
| Dissolution Date | 2018-11-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Qingmei Ma | 34 Lowther Drive, Cornwall PE C0A 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-07 | current | 34 Lowther Drive, P. O. Box 1067, Cornwall, PE C0A 1H0 |
| Name | 2016-11-07 | current | aCtiVator Software Development Inc. |
| Status | 2018-11-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-07 | 2018-11-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-11-16 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2016-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 34 Lowther Drive, P. O. Box 1067 |
| City | Cornwall |
| Province | PE |
| Postal Code | C0A 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Beast Coast Golf Inc. | 7 Krista Lane, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2020-11-24 |
| 12258978 Canada Inc. | 17-25 Meadow Bank Road, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2020-08-11 |
| 11366882 Canada Inc. | 55 Lowther Drive, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2019-05-21 |
| Uniroute Canada Trading Limited | 10 Krista Lane, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2019-01-05 |
| 11136968 Canada Limited | 22 Karla Court, Apt. 1, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2018-12-09 |
| Mecjab Inc. | 52 Erin Court, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2018-11-15 |
| 10414352 Canada Inc. | 151 Mckinley Crescent, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2017-09-20 |
| 10409928 Canada Inc. | 8 Stirlings Ln, Meadowbank, PE C0A 1H0 | 2017-09-18 |
| Green Tech Systems Inc. | 23 Macarthur Drive, Box 427, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2017-05-01 |
| Yzz Global Ltd. | 20 Lowther Dr,cornwall,pe C0a1h0, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2017-04-03 |
| Find all corporations in postal code C0A 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Qingmei Ma | 34 Lowther Drive, Cornwall PE C0A 1H0, Canada |
| City | Cornwall |
| Post Code | C0A 1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Niyogi Software Development Inc. | 100 Freshmeadow Way, Guelph, ON N1K 1P9 | 2016-09-09 |
| Tangchao Software Development Inc. | 22 Freesia, Brampton, ON L7A 0L6 | 2015-05-27 |
| Jp Software Development Inc. | 571 Morrish Road, Toronto, ON M1C 1G2 | 2018-07-11 |
| Dotnetcan Software Development Inc. | 147 Niagara St., Toronto, ON M5V 1C6 | 2012-11-05 |
| Riverview Software Development Ltd. | 153 Forward Ave, London, ON N6H 1B9 | 2014-08-12 |
| Paul Gross Software Development Inc. | 29 Rideauview Ter, Ottawa, ON K2C 3R9 | 2011-07-28 |
| 3l33t Software-development-as-a-service Inc. | 30 Eagleview St., Kanata, ON K2M 2R3 | 2015-03-27 |
| Diskdaddy Software & Web Development Inc. | 536 Rosehill Avenue, Stittsville, ON K2S 0E9 | 2014-01-01 |
| 80eight Software Development Inc. | 121 Mcmahon Drive, Toronto, ON M2K 0C1 | 2019-01-03 |
| Netways Software & Technology Development Inc. | 300, 633 - 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 2Y5 | 2007-01-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on aCtiVator Software Development Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.