9974407 Canada Inc. (Corporation# 9974407) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 6, 2016.
| Corporation ID | 9974407 |
| Business Number | 744128893 |
| Corporation Name | 9974407 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
62 Deepcoral Crt Brampton ON L6V 4P7 |
| Incorporation Date | 2016-11-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SURBHI KASHYAP | 62 DEEPCORAL CRT, BRAMPTON ON L6V 4P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-06 | current | 62 Deepcoral Crt, Brampton, ON L6V 4P7 |
| Name | 2016-11-06 | current | 9974407 Canada Inc. |
| Status | 2019-04-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-04-18 | 2019-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-11-06 | 2019-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Osayamen Freight Inc. | 42 Deepcoral Crt, Brampton, ON L6V 4P7 | 2019-05-14 |
| 11222961 Canada Inc. | 30 Deepcoral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2019-01-29 |
| Canadian Intercontinental Immigration Services Inc. | 2 Deepcoral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2018-02-05 |
| 9754164 Canada Inc. | 2 Deepcoral Crt, Brampton, ON L6V 4P7 | 2016-05-15 |
| Al Salam School | 30 Deepcoral Crt, Brampton, ON L6V 4P7 | 2015-09-10 |
| 9279377 Canada Inc. | 18 Deepcoral Crt, Brampton, ON L6V 4P7 | 2015-05-04 |
| D&d Freight Corporation | 24 Deepcoral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2014-12-18 |
| 8461392 Canada Inc. | 64 Deepcoral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2013-03-13 |
| Inspiration Strategies International Ltd. | 42 Deepcoral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2011-12-21 |
| 7711247 Canada Inc. | 60 Deep Coral Court, Brampton, ON L6V 4P7 | 2010-11-29 |
| Find all corporations in postal code L6V 4P7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SURBHI KASHYAP | 62 DEEPCORAL CRT, BRAMPTON ON L6V 4P7, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 4P7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9974407 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.