PEI China Style Traditional Cultural Products Incorporated (Corporation# 9974296) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2016.
| Corporation ID | 9974296 |
| Business Number | 743883894 |
| Corporation Name | PEI China Style Traditional Cultural Products Incorporated |
| Registered Office Address |
2-36 Centennial Dr. Charlottetown PE C1A 6C5 |
| Incorporation Date | 2016-11-08 |
| Dissolution Date | 2018-10-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Li Tao | 2-36 Centennial Dr., Charlottetown PE C1A 6C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-08 | current | 2-36 Centennial Dr., Charlottetown, PE C1A 6C5 |
| Name | 2016-11-08 | current | PEI China Style Traditional Cultural Products Incorporated |
| Status | 2018-10-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-08 | 2018-10-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-26 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2016-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2-36 Centennial Dr. |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 6C5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Li Tao | 2-36 Centennial Dr., Charlottetown PE C1A 6C5, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 6C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada China Traditional Culture Arts Alliance | 1-461 Esna Park Dr., Markham, ON L3R 1H8 | 2015-08-10 |
| Chinese Traditional Cultural and Art Association of Canada | 69 Lebovic Avenue D211, Toronto, ON M1L 4T7 | 2016-03-16 |
| North China Country Style Inc. | 19 Milliken Blvd, Unit 4c-3, Toronto, ON M1V 2R4 | 2015-06-18 |
| China Style Inc. | 3280, Chemin Ste-foy, Place P. Beshro, Local No. 12, Quebec, QC G1X 1S1 | 2007-11-21 |
| Ccycea-canada China Youth Cultural Exchange Association | 19 Ave, Surrey, BC V4A 9P2 | 2014-06-05 |
| P.r. China Cultural & Commerce Exchange Inc. | 691 Denison Street, Markham, ON L3R 1B8 | 1988-10-19 |
| Cultural Explorers Digging To China Inc. | 78802 Orchard Line, Rr#2, Goderich, ON N7A 3X8 | 2015-12-29 |
| Canada China International Cultural Development Association | 27 Credo, Vaughan, ON L4H 0M6 | 2018-12-21 |
| Hockey Cultural Exchange Association of Canada-china | 8 Alm Court, Aurora, ON L4G 6W7 | 2016-11-09 |
| Canada-china Cultural and Educational Exchange Association | Ph2 325 South Park Rd, Thornhill, ON L3T 0B8 | 2014-08-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on PEI China Style Traditional Cultural Products Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.