LES VENTES MAGDY SAAD CORP. (Corporation# 997421) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 29, 1976.
| Corporation ID | 997421 |
| Business Number | 103452348 |
| Corporation Name |
LES VENTES MAGDY SAAD CORP. MAGDY SAAD SALES CORP. |
| Registered Office Address |
443 Mulberry Crescent Dollard-des-ormeaux QC H9A 1Y6 |
| Incorporation Date | 1976-07-29 |
| Dissolution Date | 2020-02-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAGDY SAAD | 43 MULBERRY CRESCENT, DOL.DES ORMEAUX QC H9A 1Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-07-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-07-28 | 1976-07-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-01-17 | current | 443 Mulberry Crescent, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 |
| Address | 1976-07-29 | 2006-01-17 | 3131 Cote Vertu Road, St.laurent, QC H4R 1Y8 |
| Name | 1980-05-13 | current | LES VENTES MAGDY SAAD CORP. |
| Name | 1980-05-13 | current | MAGDY SAAD SALES CORP. |
| Name | 1976-07-29 | 1980-05-13 | MAGDY SAAD SALES CORP. |
| Status | 2020-02-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1976-07-29 | 2020-02-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-18 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2009-01-16 | Amendment / Modification | |
| 1976-07-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 443 Mulberry Crescent |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11802186 Canada Inc. | 79 Mulberry, Montreal, QC H9A 1Y6 | 2019-12-20 |
| 11644238 Canada Inc. | 47 Rue Mulberry, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2019-09-24 |
| Jetjock53 Aero Services Inc. | 99 Rue Mulberry, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2019-07-01 |
| Celeste Voyage & Trade Inc. | Mulberry, 81, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2014-07-09 |
| 8325766 Canada Inc. | 85 Mulberry Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2012-10-15 |
| 7872674 Canada Inc. | 85 Rue Mulberry, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2011-05-25 |
| 7307144 Canada Inc. | 89 Mulberry, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2010-01-05 |
| 6617514 Canada Inc. | 63 Mulberry Crescent, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2006-08-25 |
| 6277128 Canada Inc. | 79 Rue Mulberry, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2004-08-25 |
| 6213961 Canada Inc. | 47 Mulberry, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1Y6 | 2004-03-29 |
| Find all corporations in postal code H9A 1Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAGDY SAAD | 43 MULBERRY CRESCENT, DOL.DES ORMEAUX QC H9A 1Y6, Canada |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Post Code | H9A 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saad Investments Inc. | 6295 A Durocher, Outremont, QC H2V 3Y8 | 1995-09-06 |
| La Fondation Julia Saad | 56 Rue Lafleur Nord, St-sauveur Des Monts, QC J0R 1K0 | 1992-01-03 |
| Gestion Saad Cohen Inc. | 69 Harrow Road, Hampstead, QC H3X 3W3 | 1981-01-08 |
| Saad Sports Ltd. | 10660 Verville, Montreal, QC H3L 3E8 | 1979-08-02 |
| Ll Sales Corp. | 1656 Rue Sherbrooke O., Montreal, QC H3H 1C9 | 2009-03-17 |
| Les Ventes Et Consultants J.r.g. Corp. | 4060 St. Catherine St. West, Suite 650, Montreal, QC H3Z 2Z3 | 1978-05-25 |
| Groupe Saad-girard Inc. | 226 St-joseph Est, QuГ©bec, QC G1K 3A9 | 2016-03-23 |
| Fma Saad Capital Inc. | 205 Acadia Dr, Hamilton, ON L8W 3V4 | 2016-02-23 |
| Dr. Saad H. Medical Inc. | 6-1290 Eglinton Ave. E., Mississauga, ON L4W 1K8 | 2009-02-04 |
| Saad Automobile Inc. | 1307 Birchmount Dr., Ottawa, ON K1B 5H3 | 2018-09-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES VENTES MAGDY SAAD CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.