9974202 CANADA INC. (Corporation# 9974202) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 2016.
| Corporation ID | 9974202 |
| Business Number | 743255523 |
| Corporation Name | 9974202 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1315 Bough Beeches Boulevard 509 Mississauga ON L4W 4A1 |
| Incorporation Date | 2016-11-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Prasad Jayadev Ram | 1315 Bough Beeches Boulevard, 509, Mississauga ON L4W 4A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-07 | current | 1315 Bough Beeches Boulevard, 509, Mississauga, ON L4W 4A1 |
| Name | 2016-11-07 | current | 9974202 CANADA INC. |
| Status | 2016-11-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-11-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1315 Bough Beeches Boulevard |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Naafi'un Academy for The Advancement of The Foundation of Islamic Learning and Living (nafil) | 1315 Bough Beeches Boulevard, Suite Ph1, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-06-28 |
| Nm for You Traders Corporation | 1315 Bough Beeches Boulevard, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-10-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12506165 Canada Inc. | 2012-1315 Bough Beeches Boulevard, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-11-18 |
| Yes & Yes Corporation | 1802-1315 Bough Beeches Blvd, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-11-06 |
| 12192128 Canada Inc. | 1315,bough Beeches Blvd, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-07-12 |
| Zanz Trading Corporation | 1107-1315 Bough Beeches Boulevard, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-05-21 |
| 12065274 Canada Inc. | 1315 Bough Beeches Blvd#103, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-05-16 |
| Rosso Barber Shop Inc. | 412-1315 Bough Beeches Boulevard, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-02-21 |
| Power Clean V Corp. | 607-1315 Bough Beeches Blvd, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2020-01-14 |
| 11660896 Canada Inc. | 804-1315 Bough Beeches Boulevard, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2019-10-02 |
| 11257382 Canada Inc. | 404-1315 Bough Beeches Blvd., Mississauga, ON L4W 4A1 | 2019-02-19 |
| Bcg Painting Corp. | 1112-1315 Bough Beeches Blvd, Mississauga, ON L4W 4A1 | 2018-03-26 |
| Find all corporations in postal code L4W 4A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Prasad Jayadev Ram | 1315 Bough Beeches Boulevard, 509, Mississauga ON L4W 4A1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 4A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9974202 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.