Impact Skateboard Club (Corporation# 9973958) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 5, 2016.
| Corporation ID | 9973958 |
| Business Number | 743163727 |
| Corporation Name | Impact Skateboard Club |
| Registered Office Address |
2-731 Broadview Ave. Toronto ON M4K 2P6 |
| Incorporation Date | 2016-11-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Greg Calderone | 817 Broadview Ave., Toronto ON M4K 2P9, Canada |
| Neena Locke | 175 Grenoble Dr., Toronto ON M3C 3E7, Canada |
| Shaila Presswalla | 19-2716 St. Clair Ave. East, Toronto ON M4B 1M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-11-05 | current | 2-731 Broadview Ave., Toronto, ON M4K 2P6 |
| Name | 2016-11-05 | current | Impact Skateboard Club |
| Status | 2016-11-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-12-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-12-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pearl Gastropub Inc. | 731 Broadview Avenue, Toronto, ON M4K 2P6 | 2020-07-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Greg Calderone | 817 Broadview Ave., Toronto ON M4K 2P9, Canada |
| Neena Locke | 175 Grenoble Dr., Toronto ON M3C 3E7, Canada |
| Shaila Presswalla | 19-2716 St. Clair Ave. East, Toronto ON M4B 1M6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4K 2P6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Donnees Impact Inc. | 5370 Renty Street, St-leonard, QC H1R 1N7 | 1985-01-02 |
| Economiques Apl Impact Inc. | 3525 Vendome Avenue, Montreal, QC H4A 3M6 | 1982-12-08 |
| Impact De Vente Inc. | 2250, Boul De Maisonneuve, Est, Bureau 400, MontrÉal, QC H2K 2E5 | 2002-07-30 |
| Impact Construction Ltd. | 117 R Principale, Chateauguay Centre, QC J6K 1G2 | 1972-11-16 |
| Partenaires Impact It Inc. | 2200 Sunset, Mont Royal, QC H3R 2Y6 | 1997-04-04 |
| Impact Ressources Humaines Inc. | 1-88 Eugene Lamontagne, Quebec, QC G1L 2B6 | 2015-08-10 |
| Impact-system (i.s.) Inc. | 600 O., Rue De La Gauchetiere, Bur. 2400, Montreal, QC H3B 4L8 | 1983-06-03 |
| Securite Impact Routier Inc. | 803 Rang 4 Est, Comte De Lotbiniere, QC G0S 3H0 | 1986-07-21 |
| Women of Impact Ministry | 1115-1455 Heatherington Rd, Ottawa, ON K1V 8Z3 | 2015-03-09 |
| Compressed Air Management Impact Rm Inc. | 195 Chemin Corbeil, Mont Tremblant, QC J8E 2C1 | 2002-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Impact Skateboard Club.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.