La Vida Cosmetic Inc. (Corporation# 9973923) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 5, 2016.
| Corporation ID | 9973923 |
| Business Number | 743796492 |
| Corporation Name | La Vida Cosmetic Inc. |
| Registered Office Address |
1836 Glendale Drive Pickering ON L1V 1V5 |
| Incorporation Date | 2016-11-05 |
| Dissolution Date | 2019-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTALA SRIKANTHAN | 1836 GLENDALE DRIVE, PICKERING ON L1V 1V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-05 | current | 1836 Glendale Drive, Pickering, ON L1V 1V5 |
| Name | 2016-11-05 | current | La Vida Cosmetic Inc. |
| Status | 2020-05-06 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-09-14 | 2020-05-06 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-17 | 2019-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-11-05 | 2019-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-06 | Revival / Reconstitution | |
| 2019-09-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-11-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTALA SRIKANTHAN | 1836 GLENDALE DRIVE, PICKERING ON L1V 1V5, Canada |
| City | PICKERING |
| Post Code | L1V 1V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chaussures Vida Inc. | 10451 Secant Avenue, Anjou, QC H1J 1S4 | 1984-06-28 |
| Vida Clinical Inc. | 215, Touzin, Dorval, QC H9S 2N1 | 2016-04-01 |
| Sol De Vida Spas Inc. | 151 Franklin St., Shelburne, ON L0N 1S4 | 2001-10-19 |
| Vida Home Inc. | 770 Bay St, Unit 804, Toronto, ON M5G 0A6 | 2014-09-02 |
| Gusto Vida Inc. | 4315, Rue Brunault, Sherbrooke, QC J1L 1S7 | 2019-11-20 |
| Vida Esencial Limited | 17 Shawinigan Way Sw, Calgary, AB T2Y 2V5 | 2017-11-03 |
| Outdoor Vida Ltd. | 62 Stavely Cresent, 4, Toronto, ON M9W 2C4 | 2014-10-27 |
| Da Vida Corp. | 9 Hudson Drive, Brampton, ON L6Y 2N6 | 2017-04-01 |
| Vida Shoes of Canada Ltd. | 70 Bond St. #200, Toronto, ON M5B 1X3 | 2009-01-26 |
| Joy's Doce Vida Inc. | 298, Aylesworth Avenue, Scarborough, ON M1N 2K2 | 2020-06-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on La Vida Cosmetic Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.