MBI HF GP INC. (Corporation# 9973656) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973656 |
| Business Number | 743199127 |
| Corporation Name | MBI HF GP INC. |
| Registered Office Address |
1501, Mcgill College Avenue Suite 1200 MontrГ©al QC H3A 3M8 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Dissolution Date | 2020-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sylvain Boulé | 720 - 1 Rue McGill, Montréal QC H2Y 4A3, Canada |
| Richard Guay | 4848 Avenue Westmount, Westmount QC H3Y 1Y1, Canada |
| Jean-Claude Ayotte | 540 Place St-Georges, Montréal QC H1A 5E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-04 | current | 1501, Mcgill College Avenue, Suite 1200, MontrГ©al, QC H3A 3M8 |
| Name | 2016-11-04 | current | MBI HF GP INC. |
| Status | 2020-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-11-04 | 2020-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-14 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3688763 Canada Inc. | 1501, Mcgill College Avenue, 10e Г‰tage, Montreal, QC H3A 3M8 | 1999-12-01 |
| Snowdon Charitable Foundation | 1501, Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | 2009-10-05 |
| Sarmor Investments Inc. | 1501, Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 | 2013-11-04 |
| Edoras Investments Limited | 1501, Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Linguinee Inc. | 600-1501, Avenue Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2020-01-23 |
| Sg Montreal Solution Center 2 Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, Suite 1800, Montreal, QC H3A 3M8 | 2019-07-02 |
| Mbi Private Equity Income Gp Inc. | 1200-1501 Avenue Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2018-12-03 |
| 9869921 Canada Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, Suite 914, Montreal, QC H3A 3M8 | 2016-08-15 |
| Montreal Partisans Memorial Foundation | 1501 Mcgill College Avenue Suite 2900, Montreal, QC H3A 3M8 | 2016-01-18 |
| Ayman Daher Avocat Inc. | 1400-1501 Mcgill College Avenue, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2015-08-20 |
| 9257110 Canada Inc. | 1501 Mcgill College Avenue #2900, Montreal, QC H3A 3M8 | 2015-04-16 |
| Gr0k Scientific Inc. | 1400 - 1501 Mcgill College Avenue, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2014-02-19 |
| Г‰nergies Renouvelables Combustion-gazГ©ification-pyrolyse (canada) Inc. | 1501, Avenue Mcgill CollГ ge, Bureau 2900, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2013-12-03 |
| Shoei Canada Corporation | 1400 - 1501 Mcgill College Ave., MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2012-05-29 |
| Find all corporations in postal code H3A 3M8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sylvain Boulé | 720 - 1 Rue McGill, Montréal QC H2Y 4A3, Canada |
| Richard Guay | 4848 Avenue Westmount, Westmount QC H3Y 1Y1, Canada |
| Jean-Claude Ayotte | 540 Place St-Georges, Montréal QC H1A 5E4, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on MBI HF GP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.