Oriental Hanson Building Decoration Ltd. (Corporation# 9973605) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973605 |
| Business Number | 743199523 |
| Corporation Name | Oriental Hanson Building Decoration Ltd. |
| Registered Office Address |
19 North River Rd Charlottetown PE C1A 3K3 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Dissolution Date | 2018-09-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Meihong Ge | 109 Richmond Street, Charlottetown PE C1A 1H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-07 | current | 19 North River Rd, Charlottetown, PE C1A 3K3 |
| Address | 2016-11-04 | 2016-11-07 | 109 Richmond Street, Charlottetown, PE C1A 1H7 |
| Name | 2016-11-04 | current | Oriental Hanson Building Decoration Ltd. |
| Status | 2018-09-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-04 | 2018-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-09-28 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 19 North River Rd |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 3K3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Verba Communications Consulting Incorporated | 23 North River Road, Charlottetown, PE C1A 3K3 | 2013-04-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Meihong Ge | 109 Richmond Street, Charlottetown PE C1A 1H7, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 3K3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hong Chang Building Decoration Company Ltd. | 51 Hildenboro Square, Scarborough, ON M1W 1Y2 | 2017-02-14 |
| Perreault Hanson Building Technologies Ltd. | 10303 Jasper Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 3N6 | 1988-01-08 |
| La Cie Pourvoyeurs De Navires Oriental Ltee | 1365 Crevier, App. 3, St-laurent, QC H4L 2X1 | 1981-03-26 |
| Lehigh Hanson Materials Limited | 222, 885 - 42nd Avenue S.e., Calgary, AB T2G 1Y8 | |
| The Interior Decoration Fair Association | 300 Leo Pariseau, Suite 1800 C.p. 959, Montreal, QC H2W 2P9 | 1980-03-18 |
| La Cie De Construction, Decoration Et Commerce Sun Wah Ltee | 3964 Notre Dame St. West, Montreal, QC H4C 1R1 | 1978-12-11 |
| Bechamel Interior Decoration Ltd. | 1755 Rue De L'eglise, St-laurent, QC H4L 2J6 | 1984-10-24 |
| Ardec Decoration Limited | 1355 Rue Marie-victorin, La Prairie, QC J5R 1C8 | 1977-05-06 |
| Oriental, Natural Products Pacific Distributions Inc. | 748 Rang 8 Ouest, St-joachim De Shefford, QC J0E 2N0 | 1989-02-20 |
| Les Tissus Oriental Du Canada Ltee | 4475 Bd Des Grandes Prairies, St-leonard, QC | 1976-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Oriental Hanson Building Decoration Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.