The Amazon (Corporation# 9973575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973575 |
| Business Number | 741735898 |
| Corporation Name | The Amazon |
| Registered Office Address |
261 Ingleton Blvd. Scarborough ON M1V 2A3 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Dissolution Date | 2020-11-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Esther Hutchinson | 261 Ingleton Blvd., Scarborough ON M1V 2A3, Canada |
| Vendredi Mounsey | 184-7555 Goreway Dr., Mississauga ON L4T 3M9, Canada |
| Mandisa McLean | 261 Ingleton Blvd., Scarborough ON M1V 2A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-11-04 | current | 261 Ingleton Blvd., Scarborough, ON M1V 2A3 |
| Name | 2016-11-04 | current | The Amazon |
| Status | 2020-11-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-11-04 | 2020-11-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-20 | Dissolution | Section: 220(3) |
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-10-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-11-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 261 Ingleton Blvd. |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 2A3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11930796 Canada Inc. | 267 Ingleton Blvd, Toronto, ON M1V 2A3 | 2020-02-27 |
| M&rc International Food Trade Ltd. | 255 Ingleton Blvd., Toronto, ON M1V 2A3 | 2016-02-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Esther Hutchinson | 261 Ingleton Blvd., Scarborough ON M1V 2A3, Canada |
| Vendredi Mounsey | 184-7555 Goreway Dr., Mississauga ON L4T 3M9, Canada |
| Mandisa McLean | 261 Ingleton Blvd., Scarborough ON M1V 2A3, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1V 2A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| VallГ©e D'amazon Inc. | 7-695, Rue FrГ©dette, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 8M5 | 2019-11-10 |
| Amazon Capital Inc. | 1134 Sainte Catherine Ouest, Suite 950, Montreal, QC H3B 1H4 | 2000-09-29 |
| Amazon Springs Water Co. Ltd. | 333 Bay Street, Suite 3400, Toronto, ON M5H 2S7 | |
| Empara Inc. | 13 Amazon Court, Brampton, ON L6R 1C7 | 2016-01-01 |
| 9361669 Canada Inc. | 15 Amazon Crt, Brampton, ON L6R 1C7 | 2015-07-08 |
| New 5 Electrical Inc. | 14 Amazon Court, Brampton, ON L6R 1C7 | 2013-02-05 |
| 11832140 Canada Inc. | 26 Amazon Crt, Brampton, ON L6R 1C7 | 2020-01-08 |
| Help Aid Canada | 7 Amazon Court, Brampton, ON L6R 1C7 | 2020-05-07 |
| Tri-amazon Distributing Inc. | 29 Donald Wilson St., Whitby, ON L1R 2H6 | 1999-09-01 |
| 8733481 Canada Inc. | 7, Amazon Court, Brampton, ON L6R 1C7 | 2013-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Amazon.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.