LOCO Properties Corp. (Corporation# 9973508) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973508 |
| Business Number | 743310328 |
| Corporation Name | LOCO Properties Corp. |
| Registered Office Address |
1235 11 Avenue Southwest Unit 333 Calgary AB T3C 0M5 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Dissolution Date | 2017-11-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yan Sen Leung | Apt 2208, 1825 Woodview Dr. SW, Calgary AB T2W 5G2, Canada |
| John Chan | Apt 2208, 1825 Woodview Dr. SW, Calgary AB T2W 5G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-07-26 | current | 1235 11 Avenue Southwest, Unit 333, Calgary, AB T3C 0M5 |
| Address | 2016-11-04 | 2017-07-26 | Apt 2208, 1825 Woodview Drive Sw, Calgary, AB T2W 5G2 |
| Name | 2016-11-04 | current | LOCO Properties Corp. |
| Status | 2017-11-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-11-04 | 2017-11-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-10 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| K9 Water Runderland Inc. | 1235 11 Avenue Southwest, Unit 333, Calgary, AB T3C 0M5 | 2016-03-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Codegolem Ltd. | 917-1235 11 Avenue Southwest, Calgary, AB T3C 0M5 | 2020-08-20 |
| Beauty Legacy Inc. | 1235 11 Ave Sw, 433, Calgary, AB T3C 0M5 | 2017-12-06 |
| 10490717 Canada Inc. | 1235 11ave Sw Apt.725, Calgary, AB T3C 0M5 | 2017-11-10 |
| 10476323 Canada Inc. | 725, 1235 11 Avenue Southwest, Calgary, AB T3C 0M5 | 2017-11-01 |
| Panterra Technologies Inc. | 1221a-11th Avenue Sw, Calgary, AB T3C 0M5 | 2001-10-11 |
| Peruvian Rainforest Botanicals Corporation | 1207 11th Avenue S W, Suite 700, Calgary, AB T3C 0M5 | 1997-01-14 |
| Revessence Holdings Inc. | 1207 11 Avenue S.w., #700, Calgary, AB T3C 0M5 | 1996-07-30 |
| Imagineering Communications Inc. | 1207 11 Avenue S.w., Suite 300, Calgary, AB T3C 0M5 | 1986-10-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Csj Developments Ltd. | 3706 2nd Ave Sw, Calgary, AB T3C 0A3 | 2016-07-15 |
| 11791842 Canada Inc. | 3808 4 Ave Sw, Calgary, AB T3C 0B4 | 2019-12-16 |
| Matkovic Contracting Ltd. | 4004 - 4 Avenue S.w., Calgary, AB T3C 0B6 | 1983-04-19 |
| Calgary Cowboys Rugby League Club | 4035 5th Avenue Southwest, Calgary, AB T3C 0C2 | 2017-09-15 |
| Target Humanitarian Assistance Canada Association | 4203 7 Avenue Southwest, Calgary, AB T3C 0E3 | 2019-06-13 |
| Forest Blakk Inc. | 4103 7th Ave Sw, Calgary, AB T3C 0E3 | 2015-09-08 |
| Luxembourg International Inc. | 303, 4944 8th Avenue Sw, Calgary, AB T3C 0H4 | 2006-10-03 |
| Iron Oak It Inc. | 303, 4944 - 8th Avenue S.w., Calgary, AB T3C 0H4 | 2005-05-27 |
| The Grandwaterhouse Inc. | 303, 4944 - 8th Avenue S.w., Calgary, AB T3C 0H4 | 2003-08-13 |
| Gran Intercambia Inc. | Suite 303, 4944 - 8th Avenue S.w., Calgary, AB T3C 0H4 | 2003-08-25 |
| Find all corporations in postal code T3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yan Sen Leung | Apt 2208, 1825 Woodview Dr. SW, Calgary AB T2W 5G2, Canada |
| John Chan | Apt 2208, 1825 Woodview Dr. SW, Calgary AB T2W 5G2, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3C 0M5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vato Loco Weld Corp. | 12411 128th St. Nw, Edmonton, AB T5P 1C6 | 2015-03-12 |
| Pacific Capital Properties Corp. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Moco Loco Inc. | 270, 54e Avenue, Lachine, QC H8T 3A3 | 2012-01-01 |
| Crazy-loco Inc. | 1 Du Grenache Street, Kirkland, QC H9H 0B2 | 2016-04-01 |
| Loco Por El Asado Inc. | 27 Simcoe Street, Collingwood, ON L9Y 1H5 | 2018-07-11 |
| Loco Motion Services Inc. | 34, Hymus, Pointe-claire, QC H9R 1C9 | 2006-03-16 |
| Loco Tacot Inc. | 3760 Rue Beaufort, Brossard, QC J4Z 2N5 | 1979-07-10 |
| Les Organisations Communautaires De L'outaouais (loco) Inc. | 35 Rue Dumas, Hull, QC | 1979-04-20 |
| El Pollo Loco Inc. | 24 Wembley Road, Toronto, ON M6C 2E9 | 1987-07-09 |
| Loco Sky Ltd. | 9759 Northville Crescent, Lambton Shores, ON N0M 2N0 | 2016-04-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOCO Properties Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.