WestVillage Church Incorporated (Corporation# 9973435) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973435 |
| Business Number | 743309924 |
| Corporation Name | WestVillage Church Incorporated |
| Registered Office Address |
375 Richmond Road Ottawa ON K2A 0E7 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Margaret Poole | 38 Westpark Drive, Ottawa ON K1B 3E5, Canada |
| David Spears | 467 Edison Avenue, Ottawa ON K2A 1V1, Canada |
| Jad Debs | 6723 Waterside Court, Ottawa ON K4P 1P8, Canada |
| Stephen Tsang | 641 Bathgate Drive, Unit 2005, Ottawa ON K1K 3Y3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-04-04 | current | 375 Richmond Road, Ottawa, ON K2A 0E7 |
| Address | 2017-07-07 | 2019-04-04 | 100 Queen Street, Suite 700, Ottawa, ON K1P 1J9 |
| Address | 2016-11-04 | 2017-07-07 | 467 Edison Avenue, Ottawa, ON K2A 1V1 |
| Name | 2016-11-04 | current | WestVillage Church Incorporated |
| Status | 2016-11-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Collective Software Inc. | 4-371a Richmond Rd, Ottawa, ON K2A 0E7 | 2020-06-01 |
| No Hands, Inc. | 341b Richmond Road, Ottawa, ON K2A 0E7 | 2015-11-09 |
| Zahara Inc. | 343 Richmond Road, Ottawa, ON K2A 0E7 | 2011-01-01 |
| International Science and Technology Partnerships Canada (istpcanada) Incorporated | 371a, Richmond Rd., Suite 4, Ottawa, ON K2A 0E7 | 2007-03-07 |
| Domicile Developments (quebec) Inc. | 371a Richmond Road, Suite #1, Ottawa, ON K2A 0E7 | 2005-07-15 |
| Canada-israel Industrial Research and Development Foundation | 3-371 A Richmond Rd, Ottawa, ON K2A 0E7 | 1994-03-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Margaret Poole | 38 Westpark Drive, Ottawa ON K1B 3E5, Canada |
| David Spears | 467 Edison Avenue, Ottawa ON K2A 1V1, Canada |
| Jad Debs | 6723 Waterside Court, Ottawa ON K4P 1P8, Canada |
| Stephen Tsang | 641 Bathgate Drive, Unit 2005, Ottawa ON K1K 3Y3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2A 0E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thevinchi Incorporated | 825 Church Street, Toronto, ON M4W 3Z4 | 2020-09-07 |
| Codegem Incorporated | 222 Church Street, Newmarket, ON L3Y 4C4 | 2020-07-14 |
| I Am Lovable Incorporated | 192 Church Road, Maynooth, ON K0L 2S0 | 2019-01-25 |
| 7941170 Canada Incorporated | 1-236 Church St N, Cambridge, ON N3H 1V9 | 2011-08-08 |
| 3h Communications Incorporated | 309 Church Street, Oakville, ON L6J 1N9 | 1989-10-11 |
| Alonra Incorporated | 552 Church Street, Toronto, ON M4Y 1B5 | 2003-08-25 |
| Barlynx Incorporated | 118 Church Street, Toronto, ON M9N 1N5 | 2020-06-19 |
| Harbour Authority of Burnt Church | 372 Church River Road, Burnt Church, NB E9G 2H2 | 1995-09-11 |
| Mainland Networks Incorporated | 10 Church Street, Truro, NS B2N 3Z6 | 2018-05-30 |
| Edel's Home Renovations Incorporated | 330 Church Ave, Winnipeg, MB R2W 1C2 | 2016-04-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on WestVillage Church Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.