9973184 Canada Inc. (Corporation# 9973184) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973184 |
| Business Number | 743360125 |
| Corporation Name | 9973184 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
155 Wellington St. West Suite 3730 Toronto ON M5V 3H1 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Dissolution Date | 2019-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dean Stark | 155 Wellington St. West, Suite 3730, Toronto ON M5V 3H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-04 | current | 155 Wellington St. West, Suite 3730, Toronto, ON M5V 3H1 |
| Name | 2016-11-04 | current | 9973184 Canada Inc. |
| Status | 2019-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-17 | 2019-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-11-04 | 2019-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quaker Chemical Canada Limited | 155 Wellington St. West, 40th Floor, Toronto, ON M5V 3J7 | 2002-09-24 |
| 7742355 Canada Inc. | 155 Wellington St. West, Suite 3300, Toronto, ON M5V 0C3 | |
| Medworxx Inc. | 155 Wellington St. West, Toronto, ON M5V 3J7 | |
| 4d Space Genius Inc. | 155 Wellington St. West, Suite 3730, Toronto, ON M5V 3H1 | 2016-05-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tianjian Enterprise Management Ltd. | 155 Wellington Street West Suite 2920, Toronto, ON M5V 3H1 | 2020-04-18 |
| Ontario Railroad Contractors Association | 155 Wellington Street West, Suite 3600, Toronto, ON M5V 3H1 | 2017-10-03 |
| 4d Interactive Technolgies Inc. | 155 Wellington St W, Suite 3730, Toronto, ON M5V 3H1 | 2012-08-14 |
| Cflpa Corp. | 155 Wellington Street West, 35th Floor, Toronto, ON M5V 3H1 | 2005-04-20 |
| Cardinal Power Inc. | 155 Wellington Street West, Suite 2930, Toronto, ON M5V 3H1 | 2004-03-12 |
| Fathom Strategies Inc. | 155 Wellington Street West, Suite 3720, Toronto, ON M5V 3H1 | 2003-04-02 |
| Bnp Paribas Investment Partners Canada Ltd. | 155 Wellington Street West, Suite 3110, Toronto, ON M5V 3H1 | 1998-02-16 |
| Mpt Ltc Holding Ltd. | 155 Wellington Street West, Suite 2930, Toronto, ON M5V 3H1 | 2005-09-02 |
| Paybright Inc. | 155 Wellington Street West, Suite 3740, Toronto, ON M5V 3H1 | 2009-04-06 |
| 4d Retail Technology Corp. | 155 Wellington Street West, Suite # 3730, Toronto, ON M5V 3H1 | 2009-07-12 |
| Find all corporations in postal code M5V 3H1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dean Stark | 155 Wellington St. West, Suite 3730, Toronto ON M5V 3H1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3H1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9973184 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.