CONQUEROAD TRANSPORT INC. (Corporation# 9973168) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973168 |
| Business Number | 744227299 |
| Corporation Name | CONQUEROAD TRANSPORT INC. |
| Registered Office Address |
14 Bergamot Ave. Apt 214 Etobicoke ON M9W 1V9 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ignacio Montejo | 14 Bergamot Ave. Apt 214, Etobicoke ON M9W 1V9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-04 | current | 14 Bergamot Ave. Apt 214, Etobicoke, ON M9W 1V9 |
| Name | 2016-11-04 | current | CONQUEROAD TRANSPORT INC. |
| Status | 2016-11-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553848 Canada Inc. | 504-12 Bergamot Ave, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2020-12-08 |
| 12144310 Canada Inc. | 522-12 Bergamot Avenue, Toronto, ON M9W 1V9 | 2020-06-20 |
| 12059231 Canada Inc. | 403-68 Bergamot Ave, Toronto, ON M9W 1V9 | 2020-05-13 |
| New-gen Painting Fc Inc. | 526-12 Bergamot Ave, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2019-01-04 |
| 11139835 Canada Inc. | 20 Bergamot Avenue, Unit-406, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2018-12-11 |
| 9689176 Canada Limited | 406-20 Bergamot Ave, Toronto, ON M9W 1V9 | 2016-03-30 |
| 9636633 Canada Ltd. | 18 Bergamot Avenue, Suite 311, Toronto, ON M9W 1V9 | 2016-02-18 |
| 9583408 Canada Inc. | 10 Bergamot Ave, Apt 105, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2016-01-13 |
| Pharmapromo International Inc. | 204 - 14 Bergamot Ave, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2011-04-04 |
| Bestway Renovation & Contracting Inc. | 16 Bergamot Ave Unit 625, Etobicoke, ON M9W 1V9 | 2005-03-15 |
| Find all corporations in postal code M9W 1V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ignacio Montejo | 14 Bergamot Ave. Apt 214, Etobicoke ON M9W 1V9, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 1V9 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + Etobicoke |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bbj Equipement De Transport Ltee | 855 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1P5 | 1976-10-29 |
| Transport & Broker Jo-bo Ltd. | 555 Rue Dollard, Suite 203, Lasalle, QC H8N 1S2 | 1986-11-20 |
| Hk Logistic Transport Inc. | 11255 A Ch. CГґte-de-liesse, Dorval, QC H9P 1B1 | 2009-06-08 |
| Transport Tfi 4 Inc. | 8801 Trans-canada Hwy, Suite 500, Saint-laurent, QC H4S 1Z6 | |
| Tti Technologie Transport Inc. | 136 D'avignon, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2H1 | 1989-03-03 |
| Transport Pro-aid Inc. | 1245 Sherbrooke St.w., Suite 1225, Montreal, QC H3B 1G2 | 1991-04-08 |
| Transport D.g.m. Ltee | 89 St-adolphe Road, Morin Heights, QC J0R 1H0 | 1979-06-21 |
| Gtl Transport Group Inc. | Highway 34 South, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1968-07-31 |
| Transport Tfi 4 Inc. | 8801 Trans-canada Highway, Suite 500, St-laurent, QC H4S 1Z6 | 2006-08-02 |
| Auto Transport R.v.d. Ltd. | 56 Berlioz, Candiac, QC J5R 3Z4 | 1998-09-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONQUEROAD TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.