Magna Cepa, Inc. (Corporation# 9973133) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 4, 2016.
| Corporation ID | 9973133 |
| Business Number | 744233891 |
| Corporation Name | Magna Cepa, Inc. |
| Registered Office Address |
948 Scala Avenue Orleans ON K4A 5C9 |
| Incorporation Date | 2016-11-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Denis Joseph Philippe Loignon | 948 Scala Avenue, Orleans ON K4A 5C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-11-04 | current | 948 Scala Avenue, Orleans, ON K4A 5C9 |
| Name | 2016-11-04 | current | Magna Cepa, Inc. |
| Status | 2016-11-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fine Oak Renovations Inc. | 218 Janet Way, Ottawa, ON K4A 5C9 | 2013-10-22 |
| 6356427 Canada Inc. | 216 Janet Way, Ottawa Ontario, ON K4A 5C9 | 2005-03-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Denis Joseph Philippe Loignon | 948 Scala Avenue, Orleans ON K4A 5C9, Canada |
| City | Orleans |
| Post Code | K4A 5C9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Magna Industrial Controls Inc. | 3152 Stcharles, St-laurent, QC H4R 2G3 | 2000-07-19 |
| Magna RÉfractaires Inc. | 8, 3e Rang Ouest, Saint-simon, QC J0H 1Y0 | 2005-05-19 |
| Les Investissements Magna Ray Inc. | 282 Belfield Road, Rexdale, ON M9W 1H5 | 1986-04-09 |
| Magna for Canada Scholarship Foundation | 337 Magna Drive, Aurora, ON L4G 7K1 | 1995-03-23 |
| Magna Terra Minerals Inc. | 150 York Street, Suite 410, Toronto, ON M5H 3S5 | 2009-09-08 |
| Magna Vista Investment Management Limited | 1200 Mcgill College, Suite 2000, Montreal, QC H3B 4G7 | |
| Gestion Magna Vista Capital Inc. | 1200 Mcgill College, Suite 2000, Montreal, QC H3B 4G7 | 1997-12-23 |
| Communications Magna Carta Inc. | 4544 Avenue De Mayfair, MontrÉal, QC H4B 2E5 | 2003-04-11 |
| Magna Nomina LtГ©e | 868 Rue Des HГ©rons, Longueuil, QC J4G 2N8 | 2016-08-03 |
| Gestion Cepa Limitee | 1158 R St-viateur, Montreal, QC | 1973-07-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Magna Cepa, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.