NATION ANTAYA MADOKAWOND'O NOUVEAU BRUNSWICK (Corporation# 9733108) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 20, 2016.
| Corporation ID | 9733108 |
| Business Number | 759964695 |
| Corporation Name | NATION ANTAYA MADOKAWOND'O NOUVEAU BRUNSWICK |
| Registered Office Address |
4545, Route 134 App #2 Allardville NB E8L 1E3 |
| Incorporation Date | 2016-07-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jean Claude Friolet | 220 Route 160, Allardville NB E8L 1J2, Canada |
| Eric Albert | 851 Road 160, Allardville NB E8L 1L1, Canada |
| Jacques Bernier | 282 Chemin Canada, Edmundston NB E3V 1W1, Canada |
| Claude Plourde | 35 Francoeur Hill Road, New Denmark NB E7G 1R6, Canada |
| Jean Guy Couturier | 25 Avenue Cyr, Edmundston NB E3V 3H1, Canada |
| JOANNE DOUCET | 5557 RTE 134, ALLARDVILLE NB E8L 1A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-06-11 | current | 4545, Route 134, App #2, Allardville, NB E8L 1E3 |
| Address | 2016-07-20 | 2018-06-11 | 114 Rue Des Erables, Allardville, NB E8L 0A4 |
| Name | 2016-07-20 | current | NATION ANTAYA MADOKAWOND'O NOUVEAU BRUNSWICK |
| Status | 2016-07-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-07-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 4545, Route 134 |
| City | ALLARDVILLE |
| Province | NB |
| Postal Code | E8L 1E3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Koavek Ltd. | 5486 Route 134, Allardville, NB E8L 1B2 | 2011-03-28 |
| Lower Allardville Pharmaceuticals Inc. | 5411 Rte 134, Allardville, NB E8L 1B3 | 2014-08-11 |
| William Comeau Plomberie Et Chauffage Ltee | 2601 Route 363, St-sauveur, NB E8L 1R1 | 1984-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Visualedge Supply Inc. | 70 Trott Blvd., Collingwood, ON L9Y 5C1 | 2020-12-16 |
| 12574276 Canada Inc. | 410 Ledingham Way, Unit 204, Saskatoon, SK S7V 0E4 | 2020-12-16 |
| Gracefuldoodles Inc. | 1645 Rue Garibaldi, Sainte-adГЁle, QC J8B 3A1 | 2020-12-16 |
| A Triple P Company Ltd. | 5360 Rue Sherbrooke O, Condo 422, Montreal, QC H4A 1V6 | 2020-12-16 |
| 12574292 Canada Inc. | 3101-1255 Bidwell Street, Vancouver, BC V6G 2K8 | 2020-12-16 |
| 12574306 Canada Inc. | 265 Enfield Place Unit 2202, Mississauga, ON L5B 3Y7 | 2020-12-16 |
| 12572591 Canada Inc. | 2837, Kingston Rd, Scarborough, ON M1M 1N2 | 2020-12-15 |
| 12570793 Canada Inc. | 660 Robert, Brossard, QC J4X 1C6 | 2020-12-15 |
| 12572150 Canada Inc. | 18 Voysey Way, Markham, ON L3S 0B4 | 2020-12-15 |
| 12573377 Canada Inc. | 6 Medley Lane, Ajax, ON L1S 3P6 | 2020-12-15 |
| Find all corporations in CA | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jean Claude Friolet | 220 Route 160, Allardville NB E8L 1J2, Canada |
| Eric Albert | 851 Road 160, Allardville NB E8L 1L1, Canada |
| Jacques Bernier | 282 Chemin Canada, Edmundston NB E3V 1W1, Canada |
| Claude Plourde | 35 Francoeur Hill Road, New Denmark NB E7G 1R6, Canada |
| Jean Guy Couturier | 25 Avenue Cyr, Edmundston NB E3V 3H1, Canada |
| JOANNE DOUCET | 5557 RTE 134, ALLARDVILLE NB E8L 1A9, Canada |
| City | ALLARDVILLE |
| Post Code | E8L 1E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Antaya, Waban-aki Algonquin First Nation | 925 Av. De La Chaudiere, St-georges, QC G5Y 3T1 | 2015-12-10 |
| Antaya First Nation Off Reserve Nb Territory | 121a Rue Principale, Saint Jacques, NB E7B 1V6 | 2015-12-21 |
| Proudly New Brunswick | 1 Germain Street, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4V1 | 2018-09-14 |
| OcÉan Nouveau-brunswick Inc. | 105, Abraham-martin, Bureau 500, Québec, QC G1K 8N1 | 2013-10-29 |
| La Brasserie Oland Nouveau Brunswick Limitee | 451 Ridout St North, Terminal A P.o.box 5050, London 12, NB N6A 4M3 | 1971-05-28 |
| Wolastoqey Nation In New Brunswick | 150 Cliffe Street, 2nd Floor, Kchikhusis Commercial Centre, St. Mary's First Nation, NB E3A 0A1 | 2017-04-21 |
| CommunautÉ MÉtisse Du Nouveau-brunswick Et L'est Du Canada | 126 Rue Cormier, Petit-rocher, NB E8J 1N6 | 2004-12-09 |
| "cooperative of Maple Syrup Producers of New Brunswick Inc." | C.p. 1203, Saint-quentin, NB E8A 1A1 | 1988-09-12 |
| Indigenous Tourism Association of New Brunswick | 500 Beaverbrook Court, Fredericton, NB E3B 5X4 | 2018-04-12 |
| Canapen (new Brunswick) Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1100, Montreal, QC H3B 2G2 | 1999-06-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on NATION ANTAYA MADOKAWOND'O NOUVEAU BRUNSWICK.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.