Fondation Vincent Pierre Jean (Corporation# 9733043) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 18, 2016.
| Corporation ID | 9733043 |
| Business Number | 759127129 |
| Corporation Name |
Fondation Vincent Pierre Jean Vincent Pierre Jean Foundation |
| Registered Office Address |
2023 Rue Aylwin Montreal QC H1W 3C4 |
| Incorporation Date | 2016-07-18 |
| Dissolution Date | 2019-10-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VINCENT PIERRE JEAN | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| ROSAIRE JEAN | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| MARIELLE PATENAUDE | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-18 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-08-22 | current | 2023 Rue Aylwin, Montreal, QC H1W 3C4 |
| Address | 2016-07-18 | 2016-08-22 | 6-3780 Blvd. Edouard-montpetit, Montreal, QC H3T 1K9 |
| Name | 2016-07-18 | current | Fondation Vincent Pierre Jean |
| Name | 2016-07-18 | current | Vincent Pierre Jean Foundation |
| Status | 2019-10-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-07-18 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-09 | Dissolution | Section: 220(2) |
| 2016-07-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capitaine Capitaine Inc. | 2209 Aylwin, MontrÉal, QC H1W 3C4 | 2015-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12192217 Canada Inc. | 2175 Avenue Charlemagne, 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2020-07-12 |
| 8994919 Canada Inc. | 2165 Avenue Charlemagne App 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2014-08-21 |
| 11420941 Canada Inc. | 534-3100 Rachel Est, MontrГ©al, QC H1W 0B5 | 2019-05-21 |
| Investissements Mishpacha-dabit Inc. | Ph16-3043 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H1W 0B9 | 2010-10-22 |
| District Hochelaga Investments Inc. | 3730 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1W 0C1 | 2017-11-15 |
| 8404275 Canada Inc. | 3196 Rue Rachel E, Montreal, QC H1W 1A2 | 2013-01-12 |
| SociГ©tГ© D'habitations Communautaires Logique Inc. | 3210 Rue Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A4 | 1981-05-19 |
| Urban Lumberjack Beard Oil Inc. | 315-3500 Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A6 | 2016-01-06 |
| JosÉe Desrochers International (vancouver) Inc. | 3500 East Rachel St., Montreal, QC H1W 1A6 | 1999-10-25 |
| Les Productions De La TГЄte Chercheuse Inc. | 3550 Rachel Est, Suite 102, Montreal, QC H1W 1A7 | |
| Find all corporations in postal code H1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VINCENT PIERRE JEAN | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| ROSAIRE JEAN | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| MARIELLE PATENAUDE | 2023 rue Aylwin, MONTREAL QC H1W 3C4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1W 3C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Jean-pierre Perreault Foundation | 840, Cherrier, Bureau K-2220, Montreal, QC H2L 1H4 | 1984-05-08 |
| Gestion Jean-guy Pierre Laframboise Inc. | 117 Place Jean Bertrand, Cowansville, QC J2K 3R5 | 1987-06-12 |
| Vincent Chiara Investments Inc. | 5167 Jean-talon Est, Suite 200, St-leonard, QC H1S 3A5 | 1987-07-16 |
| Vincent & Philip Agency Inc. | 11900 Jean N. Charbonneau, Montreal, QC H1E 6G2 | 1990-03-06 |
| Jean-pierre Louvet Agencies Ltd. | 2162 Sherbrooke Street West, Suite 22, Montreal, QC H3H 1G7 | 1975-02-26 |
| Jean Pierre Brisebois Industrial/organizational P Sychology Inc. | 296 Malcolm Circle, Dorval, QC H9S 1T7 | 1992-11-10 |
| Jean-pierre Morin Informatics and Management Consulting Inc. | 37 St Raphael, Gatineau, QC J8T 5M1 | 1995-01-13 |
| Le Groupe Jean Pierre Louis Inc. | 6500 Trans Canada Highway, Suite #400, Montreal, QC H9R 0A5 | 1993-12-31 |
| Jean Pierre Gadoury & Associates Limited | C.p.239, Henryville, Cte D'ibervil, QC J0J 1E0 | 1976-11-09 |
| Jean Pierre Lefebvre Enterprises Inc. | 6953 David D'angers, Ville D'anjou, QC | 1978-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Fondation Vincent Pierre Jean.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.