Rwandan Community Abroad - Canada (Corporation# 9732993) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 15, 2016.
| Corporation ID | 9732993 |
| Business Number | 757025929 |
| Corporation Name | Rwandan Community Abroad - Canada |
| Registered Office Address |
1318 Highbury Ave N., Unit 56 London ON N5Y 5E5 |
| Incorporation Date | 2016-07-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IMANZI KAYITARE | 418 - 2300 SOUTH MILLWAY, MISSISSAUGA ON L5L 2P5, Canada |
| Steven Munyejabo | 7 Kingsmere Court, Moncton NB E1A 6C2, Canada |
| Eliezer Rwamudanga | 214-94 Rue Jolicoeur, Gatineau QC J8Y 1B2, Canada |
| JEAN BAPTISTE KIJULI | 1 - 11120 50 STREET, EDMONTON AB T5W 3B2, Canada |
| JOHN RUHINDA | 1318 HIGHBURY AVENUE NORTH, UNIT 56, LONDON ON N5Y 5E5, Canada |
| Alain Patric Ndengera | 141 Rue Fréderic, Les Coteaux QC J7X 0A3, Canada |
| THEOPHILE RWIGIMBA | 623 HOOKS COMMON, BURLINGTON ON L7L 0C9, Canada |
| John Ruhinda | 1318 Highbury Ave N., Unit 56, London ON N5Y 5E5, Canada |
| CHRISTINE MUKAMANA | 219 BOULVARD CHAREST EST, APP 411, QUEBEC QC G1K 3G8, Canada |
| Francois Regis Kabahizi | 375 Royal Street, Regina SK S4R 4Y3, Canada |
| Annette Kiiza | 62-6440 Centre St. NE., Calgary AB T2K 0V4, Canada |
| LILIANE GASAKE | 101 RUE DES ABENAKIS, GATINEAU QC J9J 2W6, Canada |
| Joachim Mutezintare | 1412, rue Cabana, Quebec QC G3K 1G9, Canada |
| KINYATA MAYISITUNGA | 402 - 40 LOWER RIVER STREET, TORONTO ON M5A 0J9, Canada |
| Mukunde Gustave Mukurarinda | 405-3503 James Mowatt, Trail SW, Edmonton AB T6W 3N4, Canada |
| kOSITA Musabye | 220 Brigade Dr, Hamilton ON L9B 2G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-08-13 | current | 1318 Highbury Ave N., Unit 56, London, ON N5Y 5E5 |
| Address | 2016-07-15 | 2019-08-13 | 623 Hooks Common, Burlington, ON L7L 0C9 |
| Name | 2016-07-15 | current | Rwandan Community Abroad - Canada |
| Status | 2016-07-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-09-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tamara Abu-abed Consulting Inc. | 89-1318 Highbury Avenue North, London, ON N5Y 5E5 | 2018-09-20 |
| 6424325 Canada Limited | 1318 Highbury Ave N Unit 18, London, ON N5Y 5E5 | 2005-07-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11699075 Canada Inc. | 130 Mcmahen Street, London, ON N5Y 0A2 | 2019-10-24 |
| Aa Aviation Inc. | 446, Mcmahen Street, London, ON N5Y 0A2 | 2013-06-05 |
| Vaanya Consultants Inc. | 803-629 Kipps Lane, London, ON N5Y 0A3 | 2019-04-17 |
| 10710229 Canada Corp. | 614-629 Kipps Lane, London, ON N5Y 0A3 | 2018-03-30 |
| 8635862 Canada Inc. | 902-629 Kipps Lane, London, ON N5Y 0A3 | 2013-09-16 |
| Wherezmah Inc. | #315, 629 Kipps Lane, London, ON N5Y 0A3 | 2009-01-31 |
| Kanungo Nirmal Chand Transportation Ltd. | 416, 621 Kipps Lane, London, ON N5Y 0B1 | 2020-11-11 |
| 12175061 Canada Inc. | 621 Kipps Lane, Unit 1016, London, ON N5Y 0B1 | 2020-07-05 |
| 11379623 Canada Inc. | Unit 508 - 621 Kipps Lane, London, ON N5Y 0B1 | 2019-04-27 |
| Deliverico Canada Services Inc. | 1118-621 Kipps Lane, London, ON N5Y 0B1 | 2019-04-16 |
| Find all corporations in postal code N5Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IMANZI KAYITARE | 418 - 2300 SOUTH MILLWAY, MISSISSAUGA ON L5L 2P5, Canada |
| Steven Munyejabo | 7 Kingsmere Court, Moncton NB E1A 6C2, Canada |
| Eliezer Rwamudanga | 214-94 Rue Jolicoeur, Gatineau QC J8Y 1B2, Canada |
| JEAN BAPTISTE KIJULI | 1 - 11120 50 STREET, EDMONTON AB T5W 3B2, Canada |
| JOHN RUHINDA | 1318 HIGHBURY AVENUE NORTH, UNIT 56, LONDON ON N5Y 5E5, Canada |
| Alain Patric Ndengera | 141 Rue Fréderic, Les Coteaux QC J7X 0A3, Canada |
| THEOPHILE RWIGIMBA | 623 HOOKS COMMON, BURLINGTON ON L7L 0C9, Canada |
| John Ruhinda | 1318 Highbury Ave N., Unit 56, London ON N5Y 5E5, Canada |
| CHRISTINE MUKAMANA | 219 BOULVARD CHAREST EST, APP 411, QUEBEC QC G1K 3G8, Canada |
| Francois Regis Kabahizi | 375 Royal Street, Regina SK S4R 4Y3, Canada |
| Annette Kiiza | 62-6440 Centre St. NE., Calgary AB T2K 0V4, Canada |
| LILIANE GASAKE | 101 RUE DES ABENAKIS, GATINEAU QC J9J 2W6, Canada |
| Joachim Mutezintare | 1412, rue Cabana, Quebec QC G3K 1G9, Canada |
| KINYATA MAYISITUNGA | 402 - 40 LOWER RIVER STREET, TORONTO ON M5A 0J9, Canada |
| Mukunde Gustave Mukurarinda | 405-3503 James Mowatt, Trail SW, Edmonton AB T6W 3N4, Canada |
| kOSITA Musabye | 220 Brigade Dr, Hamilton ON L9B 2G4, Canada |
| City | London |
| Post Code | N5Y 5E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rwandan Canadian Healing Centre | 13 - 576 Trethewey Drive, Toronto, ON M6M 4A9 | 2018-04-16 |
| Organization for Rwandan Youth At Risk | 2935 Porter Rd., Rr. 1, Oxford Station, North Grenville, ON K0G 1T0 | 2011-03-29 |
| Canadian Abroad Immigration and Education Services Inc. | 780 Mcphillips Street, Winnipeg, MB R2X 2J3 | |
| Gujarat Abroad Canada Inc. | 60, Trudell Cr, Brampton, ON L7A 2Z2 | 2013-01-01 |
| Canada Abroad Inc. | 1080, Charest Way, Ottawa, ON K4A 4B1 | 2019-08-06 |
| Study Abroad Canada Inc. | 51 University Ave, Charlottetown, PE C1A 4K8 | 2000-03-30 |
| Ivy Abroad Canada Corp. | 8 York Street, Toronto, ON M5J 2Y2 | 2018-03-14 |
| Surgery Abroad Canada Inc. | 19 Fulham Street, Toronto, ON M1S 2A3 | 2008-09-24 |
| Study Abroad Canada Inc. | 179 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4B4 | |
| Education Abroad Canada Inc. | 211-225 Merton Street, Toronto, ON M4S 3H1 | 2017-01-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Rwandan Community Abroad - Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.