The United Brethren Church In Canada (Corporation# 9732985) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 14, 2016.
| Corporation ID | 9732985 |
| Business Number | 759192925 |
| Corporation Name | The United Brethren Church In Canada |
| Registered Office Address |
501 Whitelaw Road Guelph ON N1K 1E7 |
| Incorporation Date | 2016-07-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAT ROBERTSHAW | 578 TRICO DRIVE, CAMBRIDGE ON N3H 5M8, Canada |
| RANDY MAGNUS | 3 MARSHALL AVENUE, R.R.#1, AYR ON N0B 1E0, Canada |
| BRIAN MAGNUS | 24 LOIS LANE, GUELPH ON N1K 1W7, Canada |
| LIZ CUDNEY | 76 PATTON DRIVE, CAMBRIDGE ON N3C 4L1, Canada |
| Mike Mackneer | 14 - 700 Paisley Road, Guelph ON N1K 1A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-07-14 | current | 501 Whitelaw Road, Guelph, ON N1K 1E7 |
| Name | 2016-07-14 | current | The United Brethren Church In Canada |
| Status | 2016-07-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-03 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-11-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Parkwood Gardens Community Church | 501 Whitelaw Road, Guelph, ON N1K 1E7 | 2016-12-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tenergy Services North America Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | 2010-06-28 |
| Ab Energy Canada Ltd. | 30 Fair Road, Unit 2, Guelph, ON N1K 0A1 | |
| Courageous Coaching Inc. | 24-107 Westra Drive, Guelph, ON N1K 0A5 | 2016-03-17 |
| Shayam Foods Inc. | 102 - 901 Paisley Road, Guelph, ON N1K 0A7 | 2018-09-24 |
| 12361469 Canada Inc. | 69 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2020-09-23 |
| 10662160 Canada Inc. | 67 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B2 | 2018-03-03 |
| 12559510 Canada Inc. | 146 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2020-12-09 |
| 11562649 Canada Inc. | 146 Curzon Cres, Guelph, ON N1K 0B3 | 2019-08-09 |
| Tn Precision Tools Corp. | 156 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-11-03 |
| 9027041 Canada Inc. | 150 Curzon Crescent, Guelph, ON N1K 0B3 | 2014-09-30 |
| Find all corporations in postal code N1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAT ROBERTSHAW | 578 TRICO DRIVE, CAMBRIDGE ON N3H 5M8, Canada |
| RANDY MAGNUS | 3 MARSHALL AVENUE, R.R.#1, AYR ON N0B 1E0, Canada |
| BRIAN MAGNUS | 24 LOIS LANE, GUELPH ON N1K 1W7, Canada |
| LIZ CUDNEY | 76 PATTON DRIVE, CAMBRIDGE ON N3C 4L1, Canada |
| Mike Mackneer | 14 - 700 Paisley Road, Guelph ON N1K 1A3, Canada |
| City | GUELPH |
| Post Code | N1K 1E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grace Church of The United Brethren In Christ | 895 Empire Road, Sherkston, ON L0S 1R0 | 2017-07-14 |
| Garrison Road Church of The United Brethren In Christ, Inc. | 1351 Garrison Road, Fort Erie, ON L2A 1P4 | 1990-09-18 |
| Church of The Lutheran Brethren Canada | Box 739, Birch Hills, SK S0J 0G0 | 1983-12-30 |
| The Hutterian Brethren Church | 120, 4838 Richard Road Southwest, Calgary, AB T3E 6L1 | 1951-05-31 |
| Rosebank Brethren In Christ Church | 1434 Huron Road, Rr#2, Petersburg, ON N0B 2H0 | 2006-03-17 |
| International Cornerstone Fellowship of Social Brethren Church | 44-650 Childs Drive, Milton, ON L9T 3N8 | 2012-01-24 |
| Canadian Conference of The Mennonite Brethren Church of North America | 1310 Taylor Avenue, Winnipeg, MB R3M 3Z6 | 1945-12-18 |
| Mennonite Brethren Church Development Foundation | 2940 Clearbrook Road, Suite 302, Clearbrook, BC V2T 2Z8 | 1993-02-02 |
| United Church of Canada Go Project | 25 Burnhamthorpe Road, Toronto, ON M9A 1G9 | 2018-07-19 |
| United Apostolic Church Canada | 4 Hambley Court, Brampton, ON L6Z 4N8 | 2010-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on The United Brethren Church In Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.