Wayside Initiative (Corporation# 9732918) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 12, 2016.
| Corporation ID | 9732918 |
| Business Number | 760681494 |
| Corporation Name | Wayside Initiative |
| Registered Office Address |
201-1531 Grafton Street Halifax NS B3J 2B9 |
| Incorporation Date | 2016-07-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stephanie Pronk | 2573 Creighton Street, Halifax NS B3K 3S3, Canada |
| John Gunn | 5246 Smith Street, Halifax NS B3H 1M2, Canada |
| Mary Ellen Gurnham | Penthouse, 1343 Hollis St, Halifax NS B3J 1T8, Canada |
| Pam Cooley | 5553 Bloomfield Street, Halifax NS B3K 1S7, Canada |
| Joanne Linzey | 2340 Gospel Woods Road, Canning NS B0P 1H0, Canada |
| Jill Provoe | 11 Garshan Road, Apt 227, Dartmouth NS B2X 2J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-08-25 | current | 201-1531 Grafton Street, Halifax, NS B3J 2B9 |
| Address | 2016-07-12 | 2020-08-25 | 1734 Cambridge St., Halifax, NS B3H 4A9 |
| Name | 2016-07-12 | current | Wayside Initiative |
| Status | 2016-07-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| No Time for That Anti-bullying Society | 1521 Grafton Street, Suite 202, Halifax, NS B3J 2B9 | 2015-04-03 |
| Hawthorne Arts Foundation | 1521 Grafton Street, Suite 206, Halifax, NS B3J 2B9 | 2015-05-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8294178 Canada Corporation | 5620 South St, Halifax, NS B3J 0A7 | 2012-09-11 |
| Rango Ventures Corporation | 1445 South Park St, Halifax, NS B3J 0B6 | 2019-08-29 |
| Vorku Inc. | 1445 South Park Street Suite 605, Halifax, NS B3J 0B6 | 2019-08-01 |
| James Venner Russell Foundation | 800-1871 Hollis Street, Halifax, NS B3J 0C3 | 1997-02-06 |
| Mckean Family Foundation | 800-1871 Hollis Street, Halifax, NS B3J 0C3 | 1995-08-29 |
| Ryu Software Inc. | #805 - 5481 Clyde Street, Halifax, NS B3J 0C4 | 2019-12-04 |
| Blockframe Inc. | 5481 Clyde St, 806, Halifax, NS B3J 0C4 | 2018-06-11 |
| Bend Holdings Inc. | 1592 Barrington Street, 5th Floor, Halifax, NS B3J 0C7 | |
| Smallfood Inc. | 1592 Barrington Street, Fifth Floor, Halifax, NS B3J 0C7 | 2018-08-28 |
| Tidal League Incorporated | 1583 Hollis Street Suite 1506, Halifax, NS B3J 0E4 | 2018-06-26 |
| Find all corporations in postal code B3J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Stephanie Pronk | 2573 Creighton Street, Halifax NS B3K 3S3, Canada |
| John Gunn | 5246 Smith Street, Halifax NS B3H 1M2, Canada |
| Mary Ellen Gurnham | Penthouse, 1343 Hollis St, Halifax NS B3J 1T8, Canada |
| Pam Cooley | 5553 Bloomfield Street, Halifax NS B3K 1S7, Canada |
| Joanne Linzey | 2340 Gospel Woods Road, Canning NS B0P 1H0, Canada |
| Jill Provoe | 11 Garshan Road, Apt 227, Dartmouth NS B2X 2J1, Canada |
| City | HALIFAX |
| Post Code | B3J 2B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| See Change Initiative | 56 Easton Avenue, Montreal-west, QC H4X 1K8 | 2018-02-13 |
| Century Initiative | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300, Toronto, ON M4T 2T5 | 2013-08-14 |
| Just Economy Initiative | 021 - 268 Keefer Street, Vancouver, BC V6A 1X5 | 2020-10-06 |
| The 411 Initiative for Change Inc. | 622-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2005-02-15 |
| Hti Humanitarian Training Initiative Inc. | 2-1160 Avenue Laurier O., MontrГ©al, QC H2V 2L5 | 2013-02-22 |
| Canadian Built Environment Initiative | 2308 Rue Mullins, Apt 200, Montreal, QC H3K 1P1 | 2016-06-14 |
| 1010giving Initiative | George Avenue, Windsor, ON N8Y 2X2 | 2019-10-01 |
| Wk Renewable Energy Initiative Ltd. | 1035 Avenue Laurier Ouest, 2e Г©tage, MontrГ©al, QC H2V 2L1 | 2016-08-16 |
| Student-athlete Mental Health Initiative | 823-60 Southport St., Toronto, ON M6S 3N4 | 2014-03-07 |
| Globalcanada Initiative | 338 Kensington, Westmount, QC H3Z 2H3 | 2014-11-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wayside Initiative.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.