NBIA Canada (Corporation# 9732900) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 12, 2016.
| Corporation ID | 9732900 |
| Business Number | 759880321 |
| Corporation Name | NBIA Canada |
| Registered Office Address |
23 Love Lane South River NL A0A 3W0 |
| Incorporation Date | 2016-07-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROXANNE LYNCH | 205 WATER STREET, BAY ROBERTS NL A0A 1G0, Canada |
| SHERRY SHEEHAN | 82 BANNERMAN LAKE ROAD, HARBOUR GRACE NL A0A 2M0, Canada |
| MICHELLE SHEPPARD-WHALEN | 23 LOVE LANE, SOUTH RIVER NL A0A 3W0, Canada |
| SHARON REEVES | 30 WHELAN'S ROAD, SPANIARD'S BAY NL A0A 3X0, Canada |
| ELIANE DESROSIERS | 1 ROUTE 70, WESTERN BAY NL A0A 4J0, Canada |
| KAREN CORMIER | 435 MAIN HIGHWAY, SPANIARD'S BAY NL A0A 3X0, Canada |
| BONNIE SMITH | 545 MAIN ROAD, POUCH COVE NL A0A 3L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-07-12 | current | 23 Love Lane, South River, NL A0A 3W0 |
| Name | 2016-07-12 | current | NBIA Canada |
| Status | 2016-07-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-09-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 23 LOVE LANE |
| City | SOUTH RIVER |
| Province | NL |
| Postal Code | A0A 3W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Knight Sullivan Productions Inc. | 460 Main Rd, Tors Cove, NL A0A 0G6 | 2019-06-01 |
| Harbour Authority of Aquaforte | 100 Main Road, Aquaforte, NL A0A 1A0 | 2000-11-07 |
| Aitsec - Avalon Information Technology Security Inc. | 38 Dock Ridge Rd., Avondale, NL A0A 1B0 | 2016-01-13 |
| Bullseye Branding Inc. | 67 Island Cove Road, Bay Bulls, NL A0A 1C0 | 2020-07-01 |
| Harbour Authority of Bay Bulls | 1 Wharf Road, Bay Bulls, NL A0A 1C0 | 1991-07-22 |
| Harbour Authority of Bay De Verde | 3 Emberley's Point Road, Bay De Verde, NL A0A 1E0 | 1997-02-28 |
| Arendelle Spa Inc. | 48 Babcock Blvd Box 1141, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2016-09-06 |
| 8866066 Canada Ltd. | 17-a Rocky Pond Road, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2014-04-24 |
| Harbour Music & Dance Inc. | 1 Marina Pl, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2013-06-04 |
| Dawsons Offshore Services Ltd. | 182 Neck Rd, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2011-04-07 |
| Find all corporations in postal code A0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROXANNE LYNCH | 205 WATER STREET, BAY ROBERTS NL A0A 1G0, Canada |
| SHERRY SHEEHAN | 82 BANNERMAN LAKE ROAD, HARBOUR GRACE NL A0A 2M0, Canada |
| MICHELLE SHEPPARD-WHALEN | 23 LOVE LANE, SOUTH RIVER NL A0A 3W0, Canada |
| SHARON REEVES | 30 WHELAN'S ROAD, SPANIARD'S BAY NL A0A 3X0, Canada |
| ELIANE DESROSIERS | 1 ROUTE 70, WESTERN BAY NL A0A 4J0, Canada |
| KAREN CORMIER | 435 MAIN HIGHWAY, SPANIARD'S BAY NL A0A 3X0, Canada |
| BONNIE SMITH | 545 MAIN ROAD, POUCH COVE NL A0A 3L0, Canada |
| City | SOUTH RIVER |
| Post Code | A0A 3W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on NBIA Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.