VENA SOLUTIONS INC. (Corporation# 9732861) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 9732861 |
| Business Number | 836350108 |
| Corporation Name | VENA SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
2 Fraser Avenue Suite 200 Toronto ON M6K 1Y6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eric Byunn | 3000 Sand Hill Road, Building 4, Suite 140, Menlo Park CA 94025, United States |
| George Papayiannis | 60 - 7190 Atwood Lane, Mississauga ON L5N 7Y6, Canada |
| Donald Mal | 23 Mill Cove, Toronto ON M8X 2S7, Canada |
| David Wilson | 232 Boston Avenue, Toronto ON M4M 2V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-30 | current | 2 Fraser Avenue, Suite 200, Toronto, ON M6K 1Y6 |
| Address | 2016-07-11 | 2017-05-30 | 1243 Islington Avenue, 4th Floor, Toronto, ON M8X 1Y9 |
| Name | 2016-07-11 | current | VENA SOLUTIONS INC. |
| Status | 2019-01-08 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2016-07-11 | 2019-01-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-01-04 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-12-19 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2018-12-28. |
| 2018-06-01 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-05-23 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2018-05-18. |
| 2016-07-11 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 7832923. Section: 183 |
| 2016-07-11 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8073694. Section: 183 |
| 2016-07-11 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 8073724. Section: 183 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-06-01 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2017 | 2017-05-25 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vena Solutions Inc. | 2 Fraser Avenue, Suite 200, Toronto, ON M6K 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vena Solutions Ip Inc. | 2 Fraser Avenue, Suite 200, Toronto, ON M6K 1Y6 | 2016-06-29 |
| Vena Solutions Inc. | 2 Fraser Avenue, Suite 200, Toronto, ON M6K 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Swtch Energy Inc. | 64 Fraser Avenue, Toronto, ON M6K 1Y6 | 2016-07-05 |
| Luscious Concrete Inc. | 60 Fraser Ave, Toronto, ON M6K 1Y6 | 2006-07-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Eric Byunn | 3000 Sand Hill Road, Building 4, Suite 140, Menlo Park CA 94025, United States |
| George Papayiannis | 60 - 7190 Atwood Lane, Mississauga ON L5N 7Y6, Canada |
| Donald Mal | 23 Mill Cove, Toronto ON M8X 2S7, Canada |
| David Wilson | 232 Boston Avenue, Toronto ON M4M 2V2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vena Solutions Ip Inc. | 2 Fraser Avenue, Suite 200, Toronto, ON M6K 1Y6 | 2016-06-29 |
| Vena Medical Holdings Corp. | 809 Wellington St. N., Unit 2, Kitchener, ON N2H 5L6 | |
| Vena Solutions Limited | 1243 Islington Avenue, Suite 400, Toronto, ON M8X 1Y9 | 2012-01-06 |
| Vena Solutions International Inc. | 1243 Islington Avenue, Suite 400, Toronto, ON M8X 1Y9 | 2012-01-06 |
| Vena Solutions Canada Inc. | 1243 Islington Avenue, Suite 400, Toronto, ON M8X 1Y9 | 2011-04-12 |
| Demers, Zajac, Vena, Insurance Adjusters Inc. | 5252 Maisonneuve Ouest, Bureau 230, Montreal, QC H4A 3S5 | 1988-10-28 |
| Demers, Zajac, Vena, Experts En Sinistres Inc. | 5252 Maisonneuve Ouest, Suite 230, Montreal, QC H4A 3S5 | |
| Instant Racks Ltd. | 606- 6 Vena Way, Toronto, ON M9M 0G2 | 2020-10-06 |
| Lnt Imperial Clobal Inc. | 2 Vena Way, Toronto, ON M9M 0G2 | 2019-02-26 |
| Whales and Oaks Inc. | 607-6 Vena Way, Toronto, ON M9M 0G2 | 2016-09-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on VENA SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.