Association des Gens D'Affaires de St-Urbain Premier (Corporation# 9732799) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 2016.
| Corporation ID | 9732799 |
| Business Number | 742485899 |
| Corporation Name | Association des Gens D'Affaires de St-Urbain Premier |
| Registered Office Address |
2 MontÉe RiviÈre Des FÈves St-urbain Premier QC J0S 1Y0 |
| Incorporation Date | 2016-07-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK N. HEAD | 170 RUE DES PIVOINES, LAPRAIRIE QC J5R 5J6, Canada |
| RITA PROVOST | 101 A, MONTÉE RIVIÈRE DES FÈVES, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| ISABELLE DENIEL | 222 RUE PRINCIPALE, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| CHRISTIAN DULUDE | 222 RUE PRINCIPALE, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| YVES CÔTÉ | 101 A, MONTÉE RIVIÈRE DES FÈVES, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-07-07 | current | 2 MontÉe RiviÈre Des FÈves, St-urbain Premier, QC J0S 1Y0 |
| Name | 2016-07-07 | current | Association des Gens D'Affaires de St-Urbain Premier |
| Status | 2016-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-05-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 2 MONTÉE RIVIÈRE DES FÈVES |
| City | ST-URBAIN PREMIER |
| Province | QC |
| Postal Code | J0S 1Y0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Movingstar Nettoyage Inc. | 25 Rue Memorable, Saint Urbain, QC J0S 1Y0 | 2020-06-13 |
| Gestion Michel Boucher Inc. | 109, MontГ©e De La RiviГЁre-des-fГЁves, Saint-urbain-premier, QC J0S 1Y0 | 2018-06-30 |
| 10687707 Canada Inc. | Chemin De La Grande Ligne, St-urbain Premier, QC J0S 1Y0 | 2018-03-18 |
| Transport Rienzo Inc. | 381 Ch. De La RiviГЁre-des-fГЁves S, Saint-urbain-premier, QC J0S 1Y0 | 2016-12-02 |
| Ceresco Canada Chine Inc. | 164 Ch. De La Grande-ligne, Saint-urbain-premier, QC J0S 1Y0 | 2016-08-16 |
| 6922309 Canada Inc. | 12 Ch. Grande Ligne, St Urbain Premier, QC J0S 1Y0 | 2008-02-12 |
| 4198140 Canada Inc. | 83 Rue Ellice, Beauharnoie, QC J0S 1Y0 | 2003-10-28 |
| Logistech ImmobiliГЁre ManufacturiГЁre Inc. | 109 Montee Riviere Des Feves, St-urbain, QC J0S 1Y0 | 1999-11-02 |
| Invesmic Inc. | 109 Montee Riviere Des Feves, St-urbain, QC J0S 1Y0 | 1989-03-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Melusina Media Inc. | 2019 Route 202, Hinchinbrooke, QC J0S 1A0 | 2019-12-15 |
| 11111418 Canada Inc. | 1987, Route 202, Hinchinbrooke, QC J0S 1A0 | 2018-11-23 |
| Evoke Filmworks Inc. | 1824 Route 202, Hinchinbrooke, QC J0S 1A0 | 2012-02-15 |
| 7584202 Canada Inc. | 732, 3e Concession, Elgin, QC J0S 1A0 | 2010-06-22 |
| Enviroport Inc. | 3542 Powerscourt Rd, Athelstan, QC J0S 1A0 | 2009-09-12 |
| 4518144 Canada Inc. | 1268 Meadow, Hinchinbrook, QC J0S 1A0 | 2009-05-14 |
| Gestion Louis Erik Inc. | 1987 Route 202, Hinchinbrooke, QC J0S 1A0 | 2007-07-24 |
| Placements FurÉca Inc. | 2086, Montée Herdman, Hinchinbrooke, QC J0S 1A0 | 2006-11-17 |
| 6185801 Canada Inc. | 71 Ridge Road, Athelstan, QC J0S 1A0 | 2004-01-25 |
| 6021379 Canada Inc. | 3675 Powerscourt Road, Hinchinbrook, QC J0S 1A0 | 2002-10-01 |
| Find all corporations in postal code J0S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEREK N. HEAD | 170 RUE DES PIVOINES, LAPRAIRIE QC J5R 5J6, Canada |
| RITA PROVOST | 101 A, MONTÉE RIVIÈRE DES FÈVES, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| ISABELLE DENIEL | 222 RUE PRINCIPALE, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| CHRISTIAN DULUDE | 222 RUE PRINCIPALE, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| YVES CÔTÉ | 101 A, MONTÉE RIVIÈRE DES FÈVES, ST-URBAIN PREMIER QC J0S 1Y0, Canada |
| City | ST-URBAIN PREMIER |
| Post Code | J0S 1Y0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Canadienne Des Gens D'affaires Et Professionnels Vietnamiens | 10660 Pie Ix, Montreal, QC H1H 4A6 | 2006-06-27 |
| Association Canadienne De Gens D'affaires Et Professionnels Dominicains | 7060 Rue Saint-hubert, 2 Ieme Etage, Montreal, QC H2S 2M9 | 2001-05-23 |
| Luxembourg-canadian Business Association Inc. | 615 Boul. Rene Levesque Ouest, Bur. 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1992-04-22 |
| L'association Montrealaise Des Gens D'affaires Et De Profession De Race Noire | 6767 Cote-des-neiges, Suite 440, Montreal, QC H3S 2T6 | 1982-03-26 |
| L'association Des Gens D'affaires Canada Asie | 7900 Boul Taschereau, Suite 110 Bldg A, Brossard, QC J4X 1C2 | 1995-10-11 |
| L'association Des Gens D'affaires De St-eustache Inc. | C.p. 25, St-eustache, QC J7R 4K5 | 1979-10-04 |
| Regroupement Des Gens D'affaires De La Capitale Nationale Inc. | 260 Rue Dalhousie, 3e Г©tage, Ottawa, ON K1N 7E4 | 1985-01-17 |
| Le Club Des Gens D'affaires Tunisiens Au Canada | 1545, Boul. CurÉ-labelle, Bur.200, Laval, QC H7V 2W4 | 2000-03-15 |
| Conseil QuÉbÉcois Des Gens D'affaires Pour Le Canada | 500 Boul. RenÉ-lÉvesque O., Bur 1301, MontrÉal, QC H2Z 1W7 | 1995-02-14 |
| L'association Canadienne De Gens Pour Le Dimanche | 1315 Silver Spear Road, Apt. 207 P.o.box 457, Mississauga, ON L4Y 2W8 | 1973-08-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Association des Gens D'Affaires de St-Urbain Premier.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.