BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD) (Corporation# 9732772) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 9732772 |
| Corporation Name |
BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD) BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD) |
| Registered Office Address |
R.r # 4 Stratford ON N5A 6S5 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Annette Hoyles | 56 Brown St., Stratford ON N5A 0B8, Canada |
| JOHN CLIFFORD | 829 O'Loane Avenue, Stratford ON N5A 6S6, Canada |
| Josh Lovell | 45 Magwood Court, Stratford ON N4X 4C3, Canada |
| Les Holliday | 152 Bradshaw Dr, Stratford ON N5A 0G4, Canada |
| Laura Devries | 964444 Road 96, R.R. #5, Embro ON N0J 1J0, Canada |
| Brian Wilson | 30 Gemmell Court, Stratford ON N5A 7W9, Canada |
| Dan Patterson | 45 Front St, Stratford ON N5A 4G6, Canada |
| Conroy Schelhaas | 2941 Forest Rd., Stratford ON N5A 6S5, Canada |
| Kathy Dalby | 123 Long Drive, Stratford ON N5A 7Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-07-07 | current | R.r # 4, Stratford, ON N5A 6S5 |
| Name | 2016-07-07 | current | BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD) |
| Name | 2016-07-07 | current | BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD) |
| Status | 2016-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-07 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-03-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-26 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jorhaymony Inc. | 2341 Line 34 Perth East, Stratford Rr4, ON N5A 6S5 | 2018-10-22 |
| Kwijns Kreations Incorporated | 2908 Forest Rd, Rr4, Stratford, ON N5A 6S5 | 2015-01-29 |
| 7103301 Canada Inc. | 2633 Line 34, Rr4, Stratford, ON N5A 6S5 | 2009-01-07 |
| 6231730 Canada Inc. | 2970 Ontario St E, Stratford R4, ON N5A 6S5 | 2004-05-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Armonico Corp. | 400 Romeo Street North, Stratford Terraces, Unit 505, Stratford, ON N5A 0A2 | 2003-07-09 |
| Event Safety Alliance Canada | 205-50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2020-12-09 |
| Terrainpark Inc. | 139 - 50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2016-08-15 |
| Funko Canada, Ltd. | 93 Thomas Street, Stratford, ON N5A 0B9 | 2017-09-15 |
| Uma Manickavasagam Medicine Professional Corporation | 64 Thomas Street, Startford, ON N5A 0B9 | 2016-07-04 |
| 10382779 Canada Inc. | 521 Forman, Stratford, ON N5A 0C5 | 2017-08-28 |
| Foundry Business Development Inc. | 13 Davidson, Stratford, ON N5A 0C7 | 2014-10-02 |
| Wearatec Inc. | 147 Brown Street, Stratford, ON N5A 0E8 | 2015-03-26 |
| 11859030 Canada Inc. | 47 Ahrens Drive, Stratford, ON N5A 0E9 | 2020-01-22 |
| 11737414 Canada Inc. | 39 Ahrens Dr, Stratford, ON N5A 0E9 | 2019-11-13 |
| Find all corporations in postal code N5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Annette Hoyles | 56 Brown St., Stratford ON N5A 0B8, Canada |
| JOHN CLIFFORD | 829 O'Loane Avenue, Stratford ON N5A 6S6, Canada |
| Josh Lovell | 45 Magwood Court, Stratford ON N4X 4C3, Canada |
| Les Holliday | 152 Bradshaw Dr, Stratford ON N5A 0G4, Canada |
| Laura Devries | 964444 Road 96, R.R. #5, Embro ON N0J 1J0, Canada |
| Brian Wilson | 30 Gemmell Court, Stratford ON N5A 7W9, Canada |
| Dan Patterson | 45 Front St, Stratford ON N5A 4G6, Canada |
| Conroy Schelhaas | 2941 Forest Rd., Stratford ON N5A 6S5, Canada |
| Kathy Dalby | 123 Long Drive, Stratford ON N5A 7Y9, Canada |
| City | STRATFORD |
| Post Code | N5A 6S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bethel Pentecostal Church Property Corporation | 500, Viewmount Drive, Ottawa, ON K2E 7P2 | 2013-03-08 |
| Bethel Malayali Pentecostal Church | 1904 48 Street Northwest, #21, Edmonton, AB T6L 5H3 | 2018-10-13 |
| Bethel Pentecostal Church of Ottawa | 500 Viewmount Drive, Ottawa, ON K2E 7P2 | 2013-03-07 |
| Shawville Bethel Pentecostal Church | 209 Centre Street, Shawville, QC J0X 2Y0 | 2019-02-18 |
| Peak Financial Solutions Inc. | 132 Bethel Church Road, Lynden, ON L0R 1T0 | 2003-08-25 |
| All Nations Pentecostal Church | 215 Nepean Street, Ottawa, ON K2P 2K5 | 2018-04-03 |
| Pentecostal Church of God International Movement | 658 3e Avenue, Lachine, QC H8S 2T8 | 1999-04-22 |
| Woodvale Pentecostal Church | 205 Greenbank Road, Ottawa, ON K2H 8K9 | 2006-05-24 |
| Detroit The Pentecostal Church of God | 1164 Highland Ave., Windsor, ON N9A 1R7 | 2017-11-15 |
| Oasis Pentecostal Church | 115 Wickson Trail, Scarborough, ON M1B 1S6 | 2011-08-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on BETHEL PENTECOSTAL CHURCH (STRATFORD).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.