CANADIAN MILITARY INTELLIGENCE ASSOCIATION (Corporation# 9732721) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 2016.
| Corporation ID | 9732721 |
| Business Number | 759709520 |
| Corporation Name |
CANADIAN MILITARY INTELLIGENCE ASSOCIATION L'ASSOCIATION CANADIENNE DU RENSEIGNEMENT MILITAIRE |
| Registered Office Address |
1745 Alta Vista Drive Ottawa ON K1A 0K2 |
| Incorporation Date | 2016-07-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Thomas Huet | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Derek McNulty | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Robin Hesler | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Linda Lander | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Mike Nelson | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Roy Armstrong | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-04-30 | current | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1A 0K2 |
| Address | 2016-07-04 | 2020-04-30 | 151 Slater Street, Suite 412a, Ottawa, ON K1P 5H3 |
| Name | 2016-07-04 | current | CANADIAN MILITARY INTELLIGENCE ASSOCIATION |
| Name | 2016-07-04 | current | L'ASSOCIATION CANADIENNE DU RENSEIGNEMENT MILITAIRE |
| Status | 2016-07-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-10-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-10-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Friends of The 28th Medical Company (ottawa) Foundation | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1A 0K6 | 1997-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8638730 Canada Centre | Cfsu (ottawa) Uplands Site, Bldg 469, 101 Colonel By Drive, Ottawa, ON K1A 0K2 | 2013-09-18 |
| Saint Martin of Tours Foundation Inc. | 101 Colonel By Dr, Ed 469-usf(0)site Uplands, Ottawa, ON K1A 0K2 | 2004-01-27 |
| L'ordinariat Militaire Catholique Romain Du Canada | 101 Colonel By Drive, Ottawa, ON K1A 0K2 | 1991-08-28 |
| Governor General's Foot Guards Regimental Association | 2 Queen Elizabeth Drive, Ottawa, ON K1A 0K2 | 1986-12-15 |
| Military Police Fund for Blind Children | 2200 Walkley Road, Ottawa, ON K1A 0K2 | 1976-10-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Association of Sergeants-at-arms | 111 Wellington St, Room 253-a, House of Commons, West Block, Ottawa, ON K1A 0A6 | 2010-04-29 |
| Political Law Development Initiative Inc. | 131 Queen St, Suite 7-06, Ottawa, ON K1A 0A6 | 1998-04-08 |
| Canadian Parliamentary Press Gallery | 111 Wellington Street, Ottawa, ON K1A 0A6 | 1987-06-02 |
| 109354 Association Canada Inc. | C. P. 904 Edifice De La Confederation, Chambre Des Communes, Ottawa, ON K1A 0A6 | 1981-08-10 |
| 9577360 Canada Inc. | 2701, Riverside Drive, Suite N1110, Ottawa, ON K1A 0B1 | 2016-01-08 |
| 6763332 Canada Inc. | 2701 Riverside Drive, Suite N1110, Ottawa, ON K1A 0B1 | 2007-04-30 |
| 4340973 Canada Inc. | 2701 Riverside Drive, N1110, Ottawa, ON K1A 0B1 | 2006-01-23 |
| 4271556 Canada Inc. | 2701 Riverside Drive, Suite N1110, Ottawa, ON K1A 0B1 | 2004-11-29 |
| 3630013 Canada Inc. | N1110-2701 Riverside Drive, Ottawa, ON K1A 0B1 | 2000-01-11 |
| Papercom Alliance of Canada | 855 Brookfield Road, Suite C0140b, Ottawa, ON K1A 0B1 | 1999-03-25 |
| Find all corporations in postal code K1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Thomas Huet | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Derek McNulty | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Robin Hesler | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Linda Lander | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Mike Nelson | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| Roy Armstrong | 1745 Alta Vista Drive, Ottawa ON K1A 0K2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1A 0K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Military Police Association (cmpa) Incorporated | 1910 Saint Laurent Boulevard, Ottawa, ON K1G 1A0 | 2013-04-17 |
| Ordre Souverain Militaire Hospitalier De St-jean De JГ©rusalem, De Rhodes Et De Malte - Association Canadienne | 1247 Kilborn Place, Suite D211, Ottawa, ON K1H 6K9 | 1953-01-27 |
| Canadian Military Engineers Association | 55 Marble Arch Crescent, Ottawa, ON K2G 5S7 | 2010-08-09 |
| Canadian Association of Military Family Resource Centres | Building 161, Ave. Mons & Rr 244, Lancaster Park, AB T0A 2H0 | 2012-10-23 |
| Canadian Intelligence and Military Police Association (cimpa) | 3432 Kentucky Lane, Navan, ON K4B 1N9 | 1948-06-14 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Canadian Stuttering Association | 46 Alcorn Ave., Toronto, ON M4V 1E4 | 2005-04-28 |
| Canadian Motorcycle Association | 605 James St. N, 4th Floor, Hamilton, ON L8L 1J9 | 1957-04-16 |
| Canadian Police Association (cpa) | 100-141 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 1C3 | 1953-12-04 |
| The Canadian Hemoglobinopathy Association | 401 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L1 | 2013-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN MILITARY INTELLIGENCE ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.