GROUPE AGF ACCГ€S INC. (Corporation# 9732691) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 9732691 |
| Business Number | 130483332 |
| Corporation Name |
GROUPE AGF ACCГ€S INC. AGF ACCESS GROUP INC. |
| Registered Office Address |
125 Rue De L'industrie L'assomption QC J5W 2T9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vincent Dequoy | 343, rue Bertrand, Rosemère QC J7A 1Y5, Canada |
| Manish Shanbhag | 32 East Bearhouse Hill Road, Guilford CT 06437, United States |
| Todd Payne | 483 Rodeo Ridge, Calgary AB T3Z 3G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-07-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-07-01 | current | 125 Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 |
| Name | 2016-07-01 | current | GROUPE AGF ACCГ€S INC. |
| Name | 2016-07-01 | current | AGF ACCESS GROUP INC. |
| Status | 2020-03-03 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2016-07-01 | 2020-03-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 2999803. Section: 183 |
| 2016-07-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 9605916. Section: 183 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Agf AccГ€s Inc. | 125, Rue De L'industrie, L`assomption, QC J5W 2T9 | |
| Groupe Agf AccГ€s Inc. | 125, Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 |
| Address | 125 RUE DE L'INDUSTRIE |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J5W 2T9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9746307 Canada Inc. | 125 Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 | 2016-09-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3762882 Canada Inc. | 175 Chemin De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 | 2000-09-13 |
| Super-f Fragrance Inc. | 33 De L'industrie, L.'assomption, QC J5W 2T9 | 1996-08-28 |
| 165663 Canada Inc. | 75 De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 | 1989-02-20 |
| Groupe Agf AccГ€s Inc. | 125, Rue De L'industrie, L`assomption, QC J5W 2T9 | |
| Groupe Agf AccГ€s Inc. | 125, Rue De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 | |
| Sablage Au Jet Gilles Lapointe Ltee | 175 Chemin De L'industrie, L'assomption, QC J5W 2T9 | 1985-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Christian Roy Inc. | 652 Rue Payette, L'assomption, QC J5W 0B2 | 2006-10-11 |
| Hoobs Inc. | 972 Rue Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2020-02-25 |
| Tranzaction.ca Inc. | 992, Fontaine, L'assomption, QC J5W 0B6 | 2010-09-29 |
| Dsen Electron Ltd. | 1007 Rue Toupin, L'assomption, QC J5W 0B7 | 2020-11-22 |
| Sunshine World Media Inc. | 2580 AdhГ©mar-raynault, L Assomption, QC J5W 0E1 | 2015-04-01 |
| Canadian Association of Paralegals (cap) | 2606 Avenue AdhГ©mar-raynault, L'assomption, QC J5W 0E1 | 1980-05-22 |
| 11972529 Canada Inc. | 620 Pierre-digua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2020-03-23 |
| 8628742 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2013-09-09 |
| 10636584 Canada Inc. | 620 Pierre-dugua-de-mons, L'assomption, QC J5W 0E4 | 2018-02-16 |
| 4017153 Canada Inc. | 545 Rue De Pons, L'assomption, QC J5W 0E5 | 2002-02-27 |
| Find all corporations in postal code J5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vincent Dequoy | 343, rue Bertrand, Rosemère QC J7A 1Y5, Canada |
| Manish Shanbhag | 32 East Bearhouse Hill Road, Guilford CT 06437, United States |
| Todd Payne | 483 Rodeo Ridge, Calgary AB T3Z 3G2, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J5W 2T9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Access Alpha Consulting Group Inc. | 1005 - 1070 Rue St-mathieu, Montreal, QC H3H 2S8 | 2001-04-05 |
| AccГ€ss Г‚ge | 1185, Avenue Du Parc, QuГ©bec, QC G1S 2W8 | 2019-03-27 |
| Access Oem Ltd. | 10 Rue Courval, Kirkland, QC H9H 3W6 | 1989-10-24 |
| Voice of Access | 7254 Rue Lajeunesse, #3, Montreal, QC H2R 2H4 | 2010-03-10 |
| Access Passport Inc. | 5 Colchester Road, Hampstead, QC H3X 3V9 | 2004-02-18 |
| American Opportunities Access Inc. | 255, Place BГ©noГ®t Apt 10, MontrГ©al, QC H4N 2H4 | 2011-08-01 |
| Equipement De Levage AccГ€s Inc. | 108 Industrial Dr, Whitby, ON L1N 5Z8 | 1957-05-31 |
| Private-access Portfolio Inc. | 1260 Boul Lebourgneuf, Bur 150, Quebec, QC G2K 2G2 | 1997-01-15 |
| Atlantic Medical Access Inc. | 1153 Chemin Four Roads, Four Roads, NB E1X 2Z2 | 2006-04-11 |
| Ram Canada Gestion AccГ€s Rapide Inc. | 71 Ch. D' Auteuil, Candiac, QC J5R 5H5 | 1986-04-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on GROUPE AGF ACCГ€S INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.