Axe Hauling Inc. (Corporation# 9732624) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 3, 2016.
| Corporation ID | 9732624 |
| Business Number | 770910925 |
| Corporation Name | Axe Hauling Inc. |
| Registered Office Address |
16 Canna Bay Sw Calgary AB T2W 1P1 |
| Incorporation Date | 2016-05-03 |
| Dissolution Date | 2019-03-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Simon Steyn | 16 CANNA BAY SW, CALGARY AB T2W 1P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-03 | current | 16 Canna Bay Sw, Calgary, AB T2W 1P1 |
| Name | 2016-05-03 | current | Axe Hauling Inc. |
| Status | 2019-03-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-12 | 2019-03-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-05-03 | 2018-10-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-05-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Axe Renovations Inc. | 16 Canna Bay Sw, Calgary, AB T2W 1P1 | 2016-05-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7994648 Canada Inc. | 716 104 Avenue S.w., Calgary, AB T2W 0A3 | 2011-10-10 |
| Good Trade Development Ltd. | 1720 107 Avenue Sw, Calgary, AB T2W 0C2 | 2016-03-11 |
| Sundragon Renewable Energy Corp. | 1428 109 Ave. Sw, Calgary, AB T2W 0C7 | 2016-04-08 |
| 7845421 Canada Incorporated | 10223 - 7th Street Sw, Calgary, AB T2W 0G2 | 2011-05-02 |
| 4041283 Canada Inc. | 10220 8 Street Southwest, Calgary, AB T2W 0H1 | 2002-04-08 |
| Epsglobal Life Changing Products, Ltd. | 10315 8th Street, Calgary, AB T2W 0H2 | 2017-10-04 |
| Reid's Caulking Ltd. | 11143 Sacramento Drive Sw, Calgary, AB T2W 0J5 | 2016-12-21 |
| Aula Luz Illuminations Company | 24 Southland Cres Sw, Calgary, AB T2W 0K3 | 2016-07-26 |
| Limark Medical Inc. | 63 Sinclair Crescent, Calgary, AB T2W 0M1 | 2002-06-19 |
| Bright Side Investments Inc. | 828 Southmount Place Sw, Calgary, AB T2W 0R3 | 2013-01-21 |
| Find all corporations in postal code T2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Simon Steyn | 16 CANNA BAY SW, CALGARY AB T2W 1P1, Canada |
| City | calgary |
| Post Code | T2W 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pace Hauling Inc. | 2 Manford Close, Winnipeg, MB R2P 0J3 | |
| Pfr Water Hauling Ltd. | Box 129, Liberty, SK S0G 3A0 | 2008-10-17 |
| Yilmazkan Hauling Inc. | 23 Andes Cr, Vaughan, ON L4H 3H5 | 2014-02-25 |
| 1 On Hauling Ltd. | 761 Adsum Drive, Winnipeg, MB R2P 1L5 | 2014-07-16 |
| Rsg Specialty Hauling Inc. | 14-336 Queen St. S., Mississauga, ON L5M 1M2 | 2012-04-30 |
| Fisher Hauling Inc. | 95b Concession St E, Bowmanville, ON L1C 4R8 | 2016-04-21 |
| Hill Valley Hauling Ltd. | Box 8, Marwayne, AB T0B 2X0 | 2017-02-24 |
| Rai Hauling Inc. | 21 Landview Road, Brampton, ON L6P 4E6 | 2020-08-19 |
| Greenx Hauling Inc. | 745 Isabelle Street, Estevan, SK S4A 1P8 | 2019-04-12 |
| Planetx Hauling Inc. | 409-14960 102a Ave, Surrey, BC V3R 6A3 | 2013-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Axe Hauling Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.