9732608 Canada Inc. (Corporation# 9732608) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2016.
| Corporation ID | 9732608 |
| Business Number | 771891694 |
| Corporation Name | 9732608 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
49 Haven Road Vaughan ON L6A 0W8 |
| Incorporation Date | 2016-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ali Yar | 49 Haven Road, Vaughan ON L6A 0W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 49 Haven Road, Vaughan, ON L6A 0W8 |
| Name | 2016-05-01 | current | 9732608 Canada Inc. |
| Status | 2016-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10229342 Canada Inc. | 63 Haven Road, Vaughan, ON L6A 0W8 | 2017-05-10 |
| 9913475 Canada Inc. | 66 Gesher Cres, Maple, ON L6A 0W8 | 2016-09-20 |
| 9531726 Canada Inc. | 62 Gesher Cres, Maple, ON L6A 0W8 | 2015-11-30 |
| 8662517 Canada Inc. | 46 Haven Road, Vaughan, ON L6A 0W8 | 2013-10-13 |
| 8181381 Canada Corporation | 62 Carmel Street, Maple, ON L6A 0W8 | 2012-05-01 |
| Myreducation Academic Consulting Inc. | 46 Haven Road, Vaughan, ON L6A 0W8 | 2018-08-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8916829 Canada Inc. | 303-9901 Keele St, Maple, ON L6A 0A1 | 2014-06-06 |
| 11853996 Canada Ltd. | 21 Colombo Crescent, Maple, ON L6A 0A3 | 2020-01-20 |
| 11155890 Canada Ltd. | 21 Colombo Cres., Maple, ON L6A 0A3 | 2018-12-19 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Honeywealth Foods Incorporated | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-07-05 |
| Alexaa Web Services Incorporated | 9699 Jane Street, Unit#14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-11-21 |
| Anm Staffing Incorporated | 9699 Jane Street, Unit 14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-10-29 |
| 8976791 Canada Inc. | 22-9699 Jane Street, Maple, ON L6A 0A4 | 2014-08-01 |
| Woo-hoo Angel Services Corp. | 9a-9699 Jane Street, Vaughan, ON L6A 0A5 | 2020-07-12 |
| 9484329 Canada Inc. | 41 Treasure Hill Road, Maple, ON L6A 0A7 | 2015-10-22 |
| Find all corporations in postal code L6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ali Yar | 49 Haven Road, Vaughan ON L6A 0W8, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L6A 0W8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9732608 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.