NUTRIENT BIOLOGICAL INC. (Corporation# 9732527) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2016.
| Corporation ID | 9732527 |
| Business Number | 771745890 |
| Corporation Name | NUTRIENT BIOLOGICAL INC. |
| Registered Office Address |
81 Romina Drive Concord ON L4K 4Z9 |
| Incorporation Date | 2016-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kiritkumar Patel | 81 Romina Drive, Concord ON L4K 4Z9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 81 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 |
| Name | 2016-05-01 | current | NUTRIENT BIOLOGICAL INC. |
| Status | 2016-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oxygen Biological Inc. | 81 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2016-04-27 |
| Oxygenics Research & Development Inc. | 81 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2016-11-15 |
| Biooxygenics Group Inc. | 81 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2017-01-17 |
| Oxygen Research & Development Inc. | 81 Romina Drive, Vaughan, ON L4K 4Z9 | 2017-04-12 |
| Delpatriz Inc. | 81 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2018-06-06 |
| Mdj Del Zotto Group Inc. | 81 Romina Drive, Vaughan, ON L4K 4Z9 | 2018-07-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3d Interior Fashions Inc. | 121 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2006-11-06 |
| Marsham International Food Brokers Incorporated | 35 Romina Drive, 2nd Floor, Concord, ON L4K 4Z9 | 1991-06-28 |
| Countrywide Window Coverings Installations Inc. | 121 Romina Drive, Concord, ON L4K 4Z9 | 2009-02-19 |
| Greenfresh Inc. | 35 Romina Drive, 2nd Floor, Concord, ON L4K 4Z9 | 2018-09-20 |
| Name | Address |
|---|---|
| Kiritkumar Patel | 81 Romina Drive, Concord ON L4K 4Z9, Canada |
| City | Concord |
| Post Code | L4K 4Z9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nutrient Extraction Technologies Canada Inc. | 113 Oak Street, Simcoe, ON N3Y 4S2 | 2013-05-15 |
| Viva Nutrient Inc. | 30 Fall Ridge Road, Winnipeg, MB R3Y 1X3 | 2018-08-30 |
| Global Nutrient Technologies Inc. | 3971 Old Walnut Road, Po Box 429, Alvinston, ON N0N 1A0 | 2004-05-18 |
| Agri-nutrient Solutions Incorporated | 663 Queen Street, Innerkip, ON N0J 1M0 | 2014-02-06 |
| International Nutrient Technologies Limited | 9475 Twin Oaks Dr., Windsor, ON N8N 5B8 | 2008-11-04 |
| Harmony Nutrient Balance Limited | 1801 Riverside Drive, Apt 104, Ottawa, ON | 1980-01-23 |
| Ostara Nutrient Recovery Technologies Inc. | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2005-05-06 |
| Reviva Plant Nutrient (intl) Ltd. | 1700 Beaulac Street, St-laurent, QC H4R 1W8 | 1987-05-22 |
| Manbico Biological Ltd. | Group. 242, Rr 2, Box 17, Winnipeg, MB R3C 2E6 | 1990-03-14 |
| Biological Survey Foundation | 130 Topaze Way, Navan, ON K4B 1K1 | 1988-05-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on NUTRIENT BIOLOGICAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.