TECHBEE CORPORATION (Corporation# 9732454) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2016.
| Corporation ID | 9732454 |
| Business Number | 771313129 |
| Corporation Name | TECHBEE CORPORATION |
| Registered Office Address |
6 Drinkwater Rd Brampton ON L6Y 4T6 |
| Incorporation Date | 2016-05-01 |
| Dissolution Date | 2019-02-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Monika Sharma | 55 Northfield Drive East, Suite 202, Waterloo ON N2K 3T6, Canada |
| Rajiv Sharma | 55 Northfield Drive East, Suite 202, Waterloo ON N2K 3T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 6 Drinkwater Rd, Brampton, ON L6Y 4T6 |
| Name | 2016-05-01 | current | TECHBEE CORPORATION |
| Status | 2020-06-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-02-25 | 2020-06-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-28 | 2019-02-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-05-01 | 2018-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2019-02-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mentorim Corporation | 6 Drinkwater Rd, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2016-06-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12360543 Canada Inc. | 22 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2020-09-22 |
| 12304082 Canada Inc. | 5 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2020-08-30 |
| Girhotra's Initiatives Ltd. | 3 Ready Court, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2018-08-17 |
| 10930814 Canada Inc. | 5 Drinkwater Rd, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2018-08-03 |
| 10565008 Canada Inc. | 18 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2018-01-03 |
| 9666974 Canada Inc. | 11 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2016-03-12 |
| The Habari Network Inc. | 10 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2011-11-29 |
| The Low Carb Bistro Inc. | 8 Ready Crt, Brampton, Ontario, ON L6Y 4T6 | 2004-04-06 |
| Advantas Corporation | 8 Ready Crt, Brampton, Ontario, ON L6Y 4T6 | 2003-10-02 |
| 12360594 Canada Inc. | 22 Drinkwater Road, Brampton, ON L6Y 4T6 | 2020-09-22 |
| Find all corporations in postal code L6Y 4T6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Monika Sharma | 55 Northfield Drive East, Suite 202, Waterloo ON N2K 3T6, Canada |
| Rajiv Sharma | 55 Northfield Drive East, Suite 202, Waterloo ON N2K 3T6, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6Y 4T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Corporation Livre 4 | 155 Commerce Valley Dr. East, Thornhill, ON L3T 7T2 | 1999-01-19 |
| Td Mortgage Investment Corporation | 324 8th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z2 | |
| Corporation Mondiale Gse | 2500, Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2007-12-21 |
| Corporation of Pilots for and Below The Harbour of Quebec | 240 Dalhousie, QuÉbec, QC G1K 8M8 | 1860-05-19 |
| Ehv Financial Corporation | 701 Rossland Road East, Suite #447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2009-03-24 |
| Corporation Du Gaz De La Cite, Limitee | 505 University Ave, Toronto 2, ON M5G 1X4 | 1966-01-26 |
| Live Associate Corporation | 39 King Street, Saint John, NB E2L 5B2 | 2014-07-05 |
| Antiarrhythmic Gateway Corporation Inc. | 83 West St-paul, Montreal, QC H2Y 1Z1 | 2009-11-03 |
| Dak Medicine Professional Corporation | 84 Thurlow Road, Hampstead, QC H3X 3G9 | 2016-11-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on TECHBEE CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.