9732411 CANADA CORP. (Corporation# 9732411) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2016.
| Corporation ID | 9732411 |
| Business Number | 771896891 |
| Corporation Name | 9732411 CANADA CORP. |
| Registered Office Address |
285 Shuter Street Apt 612 Toronto ON M5A 1W5 |
| Incorporation Date | 2016-05-01 |
| Dissolution Date | 2019-02-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL DEBESAI | 612-285 SHUTER STREET, TORONTO ON M5A 1W5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 285 Shuter Street Apt 612, Toronto, ON M5A 1W5 |
| Name | 2016-05-01 | current | 9732411 CANADA CORP. |
| Status | 2019-02-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-28 | 2019-02-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-05-01 | 2018-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12422433 Canada Inc. | 285 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2020-10-16 |
| 11950126 Canada Inc. | 802-285 Shuter St, Toronto, ON M5A 1W5 | 2020-03-09 |
| 11492772 Canada Incorporated | 285-109 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2019-07-02 |
| Digital Finance Consultancy Ltd. | Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2018-07-19 |
| Tdot Itrinity Freight Inc. | 1221-285 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2014-05-15 |
| 8569983 Canada Corporation | 406-285 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2013-07-02 |
| Bangladesh Society of Canada | 720 - 285 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2001-05-28 |
| 10139459 Canada Inc. | 406-285 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W5 | 2017-03-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL DEBESAI | 612-285 SHUTER STREET, TORONTO ON M5A 1W5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 1W5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 9605690 Canada Corp. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | |
| 10697150 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697222 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9732411 CANADA CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.